Sprzęt do hokeja na trawie – o czym pamiętać, jaki wybrać?

Od 1908 roku hokej na trawie stał się dyscypliną olimpijską, a od 1980 roku na Igrzyskach rozgrywane są zawody nie tylko mężczyzn, ale też i kobiet. Ponadto co 4 lata regularnie odbywają się Mistrzostwa Świata w hokeju na trawie. Bez wątpienia jest to dyscyplina sportowa, która ma swoich fanów na całym świecie. W Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem – zarówno wśród zawodowców, jak i amatorów. Fakt ten nikogo nie dziwi, ponieważ jest to sport dynamiczny i niezwykle emocjonujący. Kompletując sprzęt niezbędny do gry w hokeja na trawie warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich? O tym poniżej.

Hokej ziemny niezbędny sprzęt

Mecz hokeja na trawie podzielony jest na dwie części trwające po 35 minut z 5-minutową przerwą. Rozgrywany jest pomiędzy dwiema drużynami, z których każda posiada 11 graczy na boisku i 5 rezerwowych. Do gry niezbędne jest boisko (o wymiarach 91,40 × 55 m) oraz dwie bramki, do których zawodnicy wbijają okrągłą piłkę za pomocą drewnianego kija (laski). Zgodnie z zasadami gry tylko bramkarz może blokować piłkę laską i każdą częścią swojego ciała, pozostali zawodnicy mogą ją jedynie dotykać płaską stroną kija lub jego krawędzią.

Bramki do hokeja na trawie

W hokeju na trawie bramki mają określone wymiary:

  •  wysokość 2,14 m;
  •  szerokość 3,66 m.

Z uwagi na specyfikę gry bramki do hokeja na trawie powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów by zapewniać właściwy komfort i bezpieczeństwo gry. Muszą być odporne na warunki atmosferyczne oraz przeciążenia wynikające właśnie ze specyfiki tej dyscypliny sportu.

W związku z tym najlepiej jeśli rama bramki do hokeja na trawie będzie wykonana z profili stalowych (50 x 70 mm) lub aluminiowych (50 x 75 mm). Ponadto zarówno łuki bandy, jak i cała konstrukcja może być wykonana z aluminium, bądź ze składanych wsporników stalowych a bandy ze sklejki. Dobrze jeśli bramka do hokeja na trawie posiada dwa koła transportowe (o mocowaniach wykonanych z aluminium) ułatwiające jej przemieszczanie i ustawianie. Poza tym w komplecie powinna zawierać mocowania do siatki (np. haczyki PP).

Siatka na bramkę do hokeja na trawie

Niezbędnym elementem wyposażenia boiska do gry w hokeja na trawie jest również siatka na bramkę, która powinna być wykonana z bezwęzłowego polipropylenu z uwagi na jego dużą wytrzymałość. Najbardziej popularne są siatki na bramkę do gry w hokeja na trawie o następujących parametrach:

  •  splot 3 mm i oczko 4,5 x 4,5 cm wykonana z polipropylenu;
  •  splot 4 mm i oczko 4,5 x 4,5 cm wykonana z polipropylenu;
  •  splot 3 mm i oczko 2,5 x 2,5 cm wykonana z polipropylenu.

Siatki na bramki do hokeja na trawie są zwykle koloru zielonego i głębokości 90 cm góra oraz 120 cm dół.

Kije i piłki do gry w hokeja na trawie

Zgodnie z wytycznymi kij do hokeja na trawie ma postać tradycyjnej laski z rączką i zaokrągloną łopatką, płaską z lewej strony. Ponadto laska musi spełniać wymogi  FIH, czyli Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie. Nie może być dłuższa niż 105 cm.

Natomiast piłka do gry w hokeja na trawie powinna być:

  •  okrągła;
  •  twarda;
  •  biała (lub w kolorze kontrastującym z podłożem),
  •  o średnicy ok. 7-7,5 cm;
  •  o masie ok. 160 g.

Wybierając sprzęt do hokeja na trawie warto zwrócić uwagę na jego jakość i sposób wykonania, ponieważ przekłada się to na komfort i bezpieczeństwo rozgrywek. Godny polecenia jest sprzęt pochodzący od znanego i renomowanego w świecie sportu producenta, oferującego najwyższej klasy sprzęt, miedzy innymi, do gry w hokeja na trawie. Tego typu wyposażenie dostępne jest w sklepie SPORT TRANSFER. Z pewnością zapewni on odpowiednie warunki do rozgrywek zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich, a wysoka jakość wykonania zagwarantuje bezpieczeństwo podczas gry.