Jak działają i do czego służą drony?

Drony cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, coraz częściej widzimy je w powietrzu.

Mogą służyć amatorom, którzy chcą pooglądać świat z nieba, ale także mają wiele profesjonalnych zastosowań w różnych branżach. Drona działa na podobnej zasadzie co śmigłowiec, w przeciwieństwie do śmigłowca, w którym kierunkiem lotu steruje się śmigłem na ogonie, dron utrzymuje pozycję i przemieszcza się za pomocą co najmniej czterech śmigieł. Wirniki zapewniają bardzo dużą stabilność. Drony napędzane są przeważnie niewielkimi silnikami elektrycznymi, które charakteryzują się bardzo dużą wydajnością i jednocześnie bardzo małym zużyciem prądu. W zależności od modelu montuje się mniejsze lub większe silniki w celu łatwego uniesienia drona w powietrze. Niektóre modele są nawet w stanie nosić dodatkowe akcesoria, takie jak aparat czy kamerę. Mogą także przenosić różnego rodzaju urządzenia pomiarowe, które mogą posłużyć przykładowo w geologii czy też to badania temperatury, ciśnienia czy też wilgotności powietrza. Drony posiadają różnego rodzaju akumulatory, które można szybko naładować, czasem są to modele które zasilane są zwykłymi bateriami AA. Wadą tańszych modeli jest jednak to, że ładowność jest zwykle bardzo mała i z reguły nie można podłączenia własnych akcesoriów, takich jak kamery, wyjątkiem mogą być miniaturowe kamery, takie jakie przyczepiamy przykładowo do naszych rowerów. Dobry dron powinien posiadać żyrokompas, który stabilizuje go w powietrzu. Dron musi sam utrzymywać odpowiednia pozycję w czasie lotu. Drony różnią się także sposobem sterowania, można sterować nimi za pomocą telefonu komórkowego. Jednak profesjonalne modele będą posiadały zaawansowane systemy sterujące, które posiadają bardzo duży zasięg.

Tańsze modele są zwykle dostarczane z pilotem, za pomocą którego dronem można stosunkowo łatwo sterować za pomocą dwóch joysticków.

Drony mogą posiadać bardzo wiele różnego rodzaju zastosowań, przykładem są drony dla rolnictwa, dzięki którym można łatwo wykonać inspekcję pól, można także wlecieć w środek wysokich zasiewów i sprawdzić kondycję roślin. Dzięki temu można będzie podjąć decyzję o terminach oprysków, czy też dodatkowym nawodnieniu upraw. W celu wykonania dobrej jakości zdjęć oczywiście należy zastosować odpowiednie aparaty i kamery. Jeśli jednak potrzebujesz najlepszych zdjęć i wykorzystujesz drona do celów prywatnych wówczas możemy zastopować zwykłą kamerę, warto jednak wiedzieć że obecnie możemy zakupić za niezbyt wygórowaną kwotę amatorskie kamery sportowe w wysokiej rozdzielczości które mogą rejestrować 60 klatek na sekundę. W lepszych dronach będziemy mieli możliwość obracania obiektywu kamery. Większość producentów oferuje aplikacje zarówno na urządzenia z Androidem, jak i Apple do sterowania wszystkimi funkcjami drona i kamery. Profesjonalne drony często zawierają dwa piloty, aby umożliwić sterowanie dla dwóch osób. Pierwsza osoba zajmuje się obsługą kamery, druga natomiast steruje lotem. Drony oczywiście mogą znaleźć szerokie zastosowanie wielu rożnych branżach, mogą być przykładowo w budownictwie, dronem możemy dostać się do najbardziej niedostępnych miejsc. W przypadku starych budynków będziemy mogli przykładowo wykonać inspekcję dachu. Za pomocą drona można łatwo dokonać także inspekcji turbiny wiatrowej, kotłowni, kominów czy mostów. W tym przypadku stosowane są drony profesjonalne, różnią się pod wieloma względami od dronów dla zwykłego odbiorcy. Często posiadają sześć zamiast czterech śmigieł, są cięższe, przez co lepiej radzą sobie na wietrze. Posiadają także większe baterie, które umożliwiają dłuższe utrzymywanie się w powietrzu. Mogą także posiadać miejsce do instalacji różnego rodzaju dodatkowych elementów wyposażenia. Ich zaletą może być także posiadanie obracanej kamery o wysokiej rozdzielczości, która może posiadać niezależne źródło sterowania. Wśród zalet dronów dla profesjonalistów należy wymienić także dłuższy zasięg pilota. W przypadku tych dronów spotkamy się również z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem, oferującym dużo przydatnych funkcji.