Porządne łożyska wysokoobrotowe

Interesują Cię skuteczne łożyska wysokoobrotowe? Szukasz specjalnego rozwiązania, które spełni Twoje oczekiwania? Koniecznie sprawdź łożyska wrzecionowe dostępne w ofercie wrocławskiej hurtowni Sped!

  1. Łożyska wrzecionowe i wysokoobrotowe
  2. Łożyska wysokoobrotowe – zastosowanie
  3. Producenci łożysk wysokoobrotowych

Łożyska wysokoobrotowe nazywane są również łożyskami do wrzecion. Klienci często zamiennie stosują tę nazwę. Jest ona myląca, ponieważ o ile każde łożysko do wrzecion jest jednocześnie rodzajem wysokoobrotowym, o tyle nie można powiedzieć, że każdy model wysokoobrotowy jest łożyskiem wrzecionowym. Niemniej w obu przypadkach komponenty są projektowane z myślą o konkretnych lub specyficznych aplikacjach.

Łożyska wrzecionowe i wysokoobrotowe

Łożyska do wrzecion są bardziej precyzyjne niż typowe modele wysokoobrotowe. Ponadto dostępne są w wariancie kulkowym skośnym. W zależności od potrzeb można znaleźć łożyska do wrzecion kulkowe skośne jednorzędowe, dwurzędowe i jednorzędowe, ale dwukierunkowe. Te pierwsze są świetnym rozwiązaniem dla układów zdwojonych czy obrabiarek, drugie – przenoszące obciążenia osiowe w dwóch kierunkach – dla miejsc, w których jednorzędowe sobie nie radzą.

Takie właściwości jak nośność, sztywność czy obrót są zależne od tego, jaki kąt działania ma dane łożysko do wrzecion. Zakres kątów wynosi od 12 do 30 stopni. Do zalet łożysk do wrzecion zalicza się jeszcze świetne parametry nośności.

Jak już wspomnieliśmy, modele do wrzecion są bardziej precyzyjne. To pierwsza różnica między nimi a łożyskami wysokoobrotowymi. Ponadto te pierwsze są przystosowane do pracy we wrzecionach, podczas gdy łożyska wysokoobrotowe standardowe nie. Mimo nieco gorszych parametrów w dalszym ciągu sprawdzają się lepiej w wielu innych aplikacjach, gdzie od łożysk wymaga się zdolności do pracy przy bardzo wysokich obrotach.

Łożyska wysokoobrotowe – zastosowanie

Szczególnie łożyska wrzecionowe znajdą zastosowanie w tokarkach, centrach obróbczych, frezarkach, wiertarkach czy szlifierkach. Modele wysokoobrotowe są przystosowane do pracy w aplikacjach wymagających od komponentów precyzyjności i płynności, szczególnie przy wysokich obrotach oraz ogromnych obciążeniach.

Producenci łożysk wysokoobrotowych

Bogata oferta renomowanych producentów dostępna u dystrybutora łożysk Sped pozwala na znalezienie najbardziej odpowiedniego komponentu do aplikacji. Dzięki tej różnorodności każdy klient ma możliwość otrzymać kompletny produkt, który spełni wymagania danej maszyny. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim łożyska toczne SKF, FAG, NSK czy INA. Ale bez względu na to, czy zdecydujesz się na tanie łożyska, czy droższe, w obu przypadkach dostaniesz sprawdzony komponent, charakteryzujący się wysoką precyzją i dokładnością wykonania.