Pierwotny rynek mieszkań w Lublinie – najnowsze trendy

Hossa na pierwotnym rynku mieszkań w Lublinie wciąż trwa. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. Liczba nowych mieszkań oddawanych przez deweloperów do użytku systematycznie rośnie.

Pod względem dostępności mieszkań Lublin bardzo się zmienił w przeciągu ostatnich 10. lat. Obecnie wyróżnia się jednym z najwyższych wskaźników dostępności mieszkaniowej wśród miast o podobnej wielkości (Lublin liczy ponad 320 tys. mieszkańców). Dużym plusem jest również bardzo zróżnicowana oferta deweloperów.

 Mieszkania na wynajem

 W Lublinie spora część mieszkań z rynku pierwotnego kupowana jest z myślą o najmie. Największy wpływ na taki stan rzeczy ma obecność studentów oraz pracowników z Ukrainy. Najbardziej poszukiwane są lokale o niedużym metrażu. Powód jest prosty: mniejsze mieszkanie, np. kawalerkę, znacznie łatwiej jest wynająć. Eksperci zauważają jednak, że w pewnym momencie rynek się nasyci, co zmusi osoby wynajmujące lokale do obniżenia cen. Średni koszt wynajmu mieszkania o powierzchni 40 m kw. to ok. 1400 zł.

 Z dala od centrum

 Kolejnym kierunkiem wyraźnie zauważalnym na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Lublinie są inwestycje realizowane z dala od centrum, czego przykładem jest Osiedle Koralowe zlokalizowane niedaleko Starego Lasu. Bliskość przyrody i terenów zielonych jest aktualnie wysoko w cenie. Dodatkową zaletą wspomnianego przedsięwzięcia realizowanego przez firmę deweloperską Orion są bardzo dobre połączenia komunikacyjne z pozostałymi częściami Lublina.

 

Mikroapartamenty mają wzięcie w Lublinie

 

Mikroapartamenty to hit ostatnich lat na rynku mieszkaniowym w Polsce. Powstają również w Lublinie. Mieszkania na sprzedaż o małym metrażu wzbudzają zainteresowanie wśród osób szukających lokali na wynajem i pragnących nabyć dla siebie wygodne, małe mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Warto przypomnieć, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami lokal mieszkalny musi mieć co najmniej 25 m kw. Mikroapartamenty często mają mniej – są sprzedawane jako lokale użytkowe, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagospodarować je na cele mieszkalne.