Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika?

Odpowiednio dobrany i dopasowany do pomieszczenia grzejnik to zarówno gwarancja przyjemnej i dobrze dostosowanej temperatury oraz ozdoba współgrająca z wystrojem wnętrza. Stojąc przed wyborem grzejnika dobrze jest patrzeć, nie tylko na jego moc i wygląd ale i materiał, z którego został wykonany. Niebagatelne znaczenie ma również rozmieszczenie i sposób podłączenia grzejników. Przeczytaj przygotowany przez nas tekst i sprawdź, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze grzejnika.

W jaki sposób grzejniki ogrzewają wnętrze?

Grzejniki, to wbrew pozorom jeden z elementów wyposażenia domu, który wpływa bezpośrednio na komfort życia mieszkańców. Na rynku znajdziemy wiele modeli różniących się między sobą głównie materiałem, z którego zostały wykonane oraz konstrukcją, które wpływają na ich wydajność cieplną oraz sposób jego oddawania. Więcej na temat grzejników, a także innych nowinek technologicznych można znaleźć na blogu dawrek.pl, gdzie dowiesz się m.in. czy inwestycja w ozdobny grzejnik jest opłacalna.

Grzejniki mogą ogrzewać pomieszczenie na dwa sposoby: poprzez konwekcję oraz promieniowanie. W pierwszym przypadku powietrze, które przepływa przez urządzenie jest w nim ogrzewane a następnie przekazywane przez ruch powietrza odbywający się w pomieszczeniu. Z kolei w przypadku promieniowania ciepło przekazywane jest przez powierzchnię grzejnika.

Podział grzejników ze względu na materiał oraz konstrukcję

Grzejniki mogą różnić się od siebie konstrukcją, która wpływa, nie tylko na sposób ogrzewania, ale i ich wygląd. Wśród najpopularniejszych rodzajów grzejników wyróżniamy:

  • grzejniki członowe – są one zbudowane z członów połączonych ze sobą w jedną całość. Działają głównie na zasadzie konwekcji, przekazując w ten sposób aż 85 – 90% wytworzonego ciepła;
  • grzejniki konwektorowe – są one złożone z miedzianych rur obłożonych aluminiowymi blachami. Całą konstrukcja jest umieszczona w obudowie, dzięki czemu ciepło przepływa przez grzejnik obmywając rury i blachy. Grzejniki tego typu działają wyłącznie dzięki konwekcji;
  • grzejniki płytowe – są one wykonane z pionowych płyt stalowych, w środku których umieszczono konwekcyjne blachy aluminiowe. Charakteryzują się one dużą powierzchnią grzewczą, dzięki czemu około 35% wytworzonego ciepła zostaje przez nie oddane poprzez promieniowanie.

Przy wyborze grzejnika warto również zastanowić się z jakich narzędzi skorzystamy przy jego montażu. Aby instalacja przebiegła pomyślnie warto korzystać z urządzeń najlepszej jakości. Na ten dylemat odpowiada artykuł Makita czy Milwaukee – w co warto zainwestować?, gdzie porównywane są narzędzia przodujących na rynku firm. Jeśli chodzi o kolejne z rozbieżności między grzejnikami to mogą one różnić się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane. Mogą to być:

  • grzejniki stalowe – najpopularniejszy rodzaj grzejników, o sporej różnorodności wymiarów. Najczęściej można spotkać grzejniki stalowe płytowe. Ich wydajność zależy głównie od rozmiaru płyt, których wysokość może sięgać nawet 300 cm a szerokość do 17 cm. Największą wadą grzejników stalowych jest ich wrażliwość na wodę znajdującą się we wnętrzu instalacji oraz tlen, dlatego najlepiej nie stosować ich w systemach otwartych, czyli z kotłem na paliwo stałe
  • grzejniki żeliwne – jest to stosunkowo starodawny rodzaj grzejników, najczęściej o konstrukcji członowej. Ich największą zaletą jest odporność na korozję, jednak należy pamiętać, że gruby materiał wolno nagrzewa się, następnie wolno oddając to ciepło.
  • grzejniki aluminiowe – najmniej popularny rodzaj grzejników, najczęściej konstruowany członowo. Są lekkie i dobrze się nagrzewają, dlatego świetnie sprawdzają się w nowoczesnych kotłach na paliwa płynne, które automatycznie regulują temperaturę.