Śruta sojowa alternatywą dla mączki rybnej

Od kilku lat istnieje zainteresowanie opracowywaniem produktów jako alternatywy dla mączki rybnej do stosowania w hodowlach.

Pierwotnie impulsem do tego były zmiany cen mączki rybnej o odpowiednio wysokiej jakości dla przemysłu. Produkty sojowe są stosowana w komercyjnych paszach dla hodowców jako źródło choliny i jako emulgator. Olej sojowy jest stosowany do karmienia ryb morskich tylko w ograniczonych ilościach ze względu na jego profil kwasów tłuszczowych, ale istnieje możliwość rozszerzenia jego zastosowania, ponieważ dostępność oleju rybnego staje się bardziej ograniczona w stosunku do jego zapotrzebowania. W produkcji oleju sojowego łuski są usuwane, a ziarna są zwijane w płatki. Otrzymany olej surowy poddaje się obróbce w celu wytrącenia lecytyny, pozostawiając olej w bardziej skoncentrowanej formie. Odolejone płatki, które zawierają białko, są następnie opiekane w celu usunięcia inhibitora trypsyny. Soja posiada bardzo wiele zastosowań, bogata w białko jest stosowana jako pasza dla trzody chlewnej czy też ryb. Zmniejszające się zasoby ryb w połączeniu ze zwiększonym globalnym popytem spowodowały wzrost ceny mączki rybnej. Dlatego też coraz chętniej kupowana jest mączka sojowa.

Soja stała się powszechnym składnikiem wielu przetworzonej żywności i paszy dla zwierząt, co prowadzi do rosnącego zapotrzebowania na soję na całym świecie. Ponad połowa naszych globalnych zasobów ryb pochodzi z hodowla. Wymaga to dużych ilości pokarmu dla ryb do karmienia ryb w hodowlach. Pokarm dla ryb jest często wytwarzany z małych dzikich ryb, które zostały zmielone na mączkę rybną lub sprasowane w olej. Zwykle farmy rybne produkują mniej ryb niż hodowla konsumuje. Z tego powodu oraz ponieważ mączka rybna i olej stają się coraz bardziej kosztowne, przemysł bada alternatywne pasze. Pasze dla hodowli rybnych na bazie soi zyskują coraz większą popularność. Wiele instytutów prowadzi badania nad zwiększeniem wydajności produkcji, oraz zwiększeniem kaloryczności śruty. Jest to obecnie najlepsza alternatywa dla innych pasz. Więcej informacji na temat śruty sojowej można przeczytać na stronie https://aptrans.pl/wedkarstwo/.