W jakich sytuacjach może nam pomóc terapeuta?

Istnieje kilka stylów i podejść do psychoterapii, a do każdego pacjenta trzeba podejść indywidualnie i dobrać terapię tak, aby odniosła ona spodziewany efekt.

Aby przeprowadzana terapia u psychologa lub psychiatry była skuteczna, pacjent musi być szczery z terapeutą, dlatego warto wybrać specjalistę, o którego mamy całkowite zaufanie i dobrze się czujemy w jego towarzystwie.

W jakich sytuacjach może nam pomóc terapeuta?

Jak psycholog i psychiatra może pomóc rozwiązać problemy emocjonalne

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga osobie zrozumieć i zmienić sposób, w jaki jej myśli i zachowania mogą wpływać na jej samopoczucie i zachowanie. Tego typu terapia może pomóc ludziom z wieloma problemami, takimi jak depresja, niepokój, zespołu stresu pourazowego, zaburzenia odżywiania, niska samoocena. W ramach tego podejścia osoba uczy się nowych sposobów komunikowania się lub wyrażania swoich uczuć. Może to pomóc w budowaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi. Na przykład, jeśli ktoś reaguje złością na poczucie zaniedbania, może to wywołać negatywną reakcję u innych osób, i może to prowadzić do uczucia depresji i izolacji. Pacjent nauczy się rozumieć i modyfikować swoje podejście do problemów interpersonalnych oraz nauczy się sposobów bardziej konstruktywnego radzenia sobie z nimi.

Terapia psychodynamiczna dotyczy sposobów, w jakie przeszłe doświadczenia, takie jak te z dzieciństwa, mogą wpływać na obecne myśli i zachowania danej osoby. Często ktoś nie zdaje sobie sprawy, że ten wpływ jest w ogóle obecny. Rozpoznanie tych wpływów może pomóc zrozumieć źródło uczuć, takich jak niepokój i niepokój. Po zidentyfikowaniu tych źródeł psychoterapeuta może pomóc osobie się do nich zwrócić. Może to pomóc pacjentowi poczuć większą kontrolę nad swoim życiem. Jest to terapia podobna do psychoanalizy, ale mniej intensywna.

Formy terapii, jaką oferuje psycholog i psychiatra Chojna, mogą pomóc w wielu różnych problemach emocjonalnych i psychicznych. Doświadczenie psychoterapii u każdej osoby będzie inne, a czas potrzebny do zauważenia poprawy będzie również różny u każdego pacjenta. Niektórzy ludzie zauważą różnicę po około sześciu do dwunastu sesjach, podczas gdy inni mogą wymagać ciągłego leczenia przez kilka lat.