Kotły piątej klasy

Przynajmniej pewna część z nas doskonale wie o tym, że kotły piątej klasy weszły do sprzedaży w roku 2017 i od jakiegoś czasu zakazuje się sprzedawania kotłów niższych o klasę lub dwie i to głównie ze względu na to, że te konkretne mają o wiele lepsze parametry, czyli nie zanieczyszczają powietrza tak jak znacznie starsze konstrukcje i w tym tkwi jedna z ich kluczowych zalet. Drugą jest rzecz jasna to, że maja dwie komory spalania. W drugiej z nich dopalają się pewna gazy, które wytworzyły się podczas spalania węgla lub brykietu, a ten proces dopalania tych gazów oznacza też dodatkową energię cieplną.

 

Kotły piątej klasy

Elektronika

W czasach obecnych kotły 5 klasy to także ta elektronika sterująca elektryczną dmuchawą i elektryczną pompą wody. Wcześniejsze konstrukcje grzewcze także posiadały coś w tym stylu, ale w tym konkretnym przypadku ustawia się temperaturę wody na piecu, intensywność pracy dmuchawy, częstotliwość przedmuchów, czyli te trwające piętnaście sekund co dziesięć minut i na dokładkę co jakiś czas zasypuje się piec. Takiego kotła klasy piątej nie da się ustawić na sterowniku w ten niebezpieczny sposób dla instalacji i co równie istotne sama elektronika spowalnia proces spalania i dopalania tych palnych gazów w drugiej komorze spalania. dlatego też w domu mamy znacznie cieplej i co równie ważne te dwadzieścia kilo węgla lub brykietu wystarcza na dłużej, a w tym także tkwi ten bardzo ważny plus, bo im mniej opału spalimy w tym samym czasie, tym więcej zaoszczędzimy. Pewna wada tej nowoczesnej elektroniki sterującej w kotle tkwi też i w jego cenie, ale to raczej minus, który można jakoś przełknąć w sensie finansowym. Mowa tu o tym, że taka inwestycja zapewne zwróci się po jakichś siedmiu lub ośmiu latach.

Oszczędzanie

Wielu z nas wie też i o tym, że kotły piątej klasy to nie to samo co jakiś piec kominek zaliczany do konstrukcji wolnostojących wykonanych z żeliwa. Tego typu opcja może mieć płaszcz wodny, a nawet coś takiego jak wbudowany piekarnik. Problem tkwi jedynie w tym, że bardziej zaawansowany kocioł z elektroniką wydajniej ogrzewa nawet parterowy dom i co równie istotne takie kotły to nie tylko te posiadające moc od jakichś ośmiu do blisko dwudziestu kilowatów. Trafiają się też i te giganty o mocy grubo ponad pięćdziesięciu kilowatów, ale takich się raczej nie używa w domach rodzinnych. Natomiast samo oszczędzanie za pomocą kotła piątej generacji jest tym łatwiejszym, jeśli ogrzewany budynek jest tym ocieplonym styropianem o grubości ośmiu lub dziesięciu centymetrów, bo tka izolacja to znacznie mniej palenia węglem.