Jak uzyskać wysokie plony z upraw rzepaku?

Duża ilość chwastów w uprawach może prowadzić do zmniejszenia plonów, podobnie w przypadku uprawy rzepaku, gdzie mamy do czynienia często z chwastami trawiastymi.

Jest to bardzo wiele gatunków, które rozsiewane mogą być z sąsiednich pól oraz dzikich łąk. Są to odmiany które mogą wschodzić dość wcześnie, już w okresie wczesnej wiosny w lutym. Dlatego należy zastosować odpowiednie środki, herbicydy selektywne w tym przypadku doskonale poradzą sobie z chwastami trawiastymi.

Jak uzyskać wysokie plony z upraw rzepaku?

Skuteczne opryski herbicydami w uprawach rzepaku

Przed wysiewem warto sprawdzić jakoś nasion rzepaku, wybrać odpowiednie mieszanki, oczyścić je z innych nasion. Dzięki temu ilość chwastów zostanie ograniczona. Rzepak źle znosi towarzystwo innych roślin, zwłaszcza w pierwszym okresie rozwoju, dlatego jeżeli chcemy uzyskać jak największe plony, wówczas dobrym pomysłem będzie oprysk prewencyjny wczesną wiosną. Dodatkowo na zmniejszenie ilości chwastów wpłyną także opryski jesienne. Rozwój chwastów będzie uzależniony od temperatury, wilgotności gleby, jeżeli wiosna jest ciepła, wilgotna wówczas wcześniej możemy sadzić rzepak ale także musimy pamiętać, iż jeszcze wcześniej należy zadbać o środki zapobiegawcze takie jak opryski.

Czas zabiegu jest bardzo istotny, możemy wykonać także wiele oprysków, często dobrą porą jest okres posiewu, możemy wówczas skutecznie pozbyć się dużej ilości chwastów. Opryski herbicydami powinniśmy wykonywać według instrukcji zlecanych przez producentów. Możemy skorzystać z opryskiwaczy podłączonych do ciągnika, należy także zachować odpowiednią wysokość dysz. Z pewnością opryski które wykonujemy w czasie deszczu czy też podczas wysokiej temperatury mogą być nieco mniej skuteczne ze względu na możliwość wpłynięcia do gleby czy też szybkiego parowania. Dlatego należy wybierać okresy bez opadowe, z umiarkowaną temperaturą, wówczas opryski będą miały możliwość prawidłowego wniknięcia w rośliny.

Wiele informacji, które dotyczą ochrony rzepaku przed chwastami znajdziemy na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/. Należy pamiętać, iż w uprawach rzepaku często występują chwasty trawiaste, mogą występować częściej w przypadku jeżeli w pobliżu znajdują się pola nieuprawiane, rowy melioracyjne które stwarzają dobre warunki dla rozwoju chwastów trawiastych.