Jak wygląda pierwszy trening personalny?

Osoby, które zaczynają swą przygodę z siłownią, często myślą o skorzystaniu z usług trenera personalnego. Nie wszystkie się na to decydują — niekiedy powstrzymuje je obawa przed nieznanym. W naszym artykule opowiemy więc o kulisach współpracy z takim specjalistą oraz o tym, jak najczęściej wygląda pierwsze spotkanie z nim.

Współpraca z trenerem personalnym — jak wygląda jej początek?

Pierwsze spotkanie z trenerem personalnym niekoniecznie musi być treningiem. W wielu wypadkach współpraca rozpoczyna się od bezpłatnej konsultacji — rozwiązanie takie stosuje na przykład Michał Zając – trener personalny w Krakowie, znany i ceniony w tym środowisku. W trakcie takiej rozmowy specjalista może zapytać nas między innymi o:

  • stan zdrowia,
  • tryb życia,
  • sposób odżywiania,
  • dobowy rytm snu,
  • naszą motywację oraz wcześniejsze doświadczenia ze sportem.

Warto odpowiedzieć na te pytania całkiem szczerze — mogą od tego zależeć osiągnięte przez nas efekty.

Po co tworzony jest plan treningów?

Kiedy już trener personalny dowie się wszystkiego, co jest mu niezbędne do pracy, przystąpi do ustalania planu zajęć. Jak czytamy na stronie, zawierającej cennik treningów personalnych wspomnianego już Michała Zająca, celem jest stworzenie zestawu działań, które pomogą nam osiągnąć założony cel, przy uwzględnieniu naszych osobistych preferencji. Plan treningu powinien więc zawierać nie tylko informacje o ćwiczeniach, jakie będą wykonywane, lecz również np. o naszym jadłospisie. Ponadto przy jego ustalaniu trener musi zwrócić uwagę na ilość czasu, jaką możemy poświęcić na aktywność fizyczną.

Pierwszy trening — jaki jest jego cel?

Pierwszy trening ma zaznajomić nas z zasadami, które obowiązywać będą w toku dalszych działań. Bardzo często w jego trakcie, jeszcze przed przystąpieniem do ćwiczeń, wykonuje się pomiary obwodów ciała lub zdjęcia sylwetki  (dzięki temu za jakiś czas można będzie zobaczyć efekty naszych wysiłków). 

Podczas pierwszego treningu możemy również spodziewać się szeregu testów, sprawdzających naszą sprawność, kondycję i mobilność. Przy okazji ich wykonywania można dopytać trenera o szczegóły współpracy i doprecyzować niejasne jeszcze kwestie.

Ile trwa i jak wygląda pierwszy trening personalny?

Zazwyczaj pierwszy trening pod okiem specjalisty zajmuje od 30 do 40 minut — jego celem jest przede wszystkim zaznajomienie nas z właściwą techniką wykonywania poszczególnych działań, dłuższy wysiłek nie jest więc konieczny. W trakcie tego spotkania zostaniemy przypuszczalnie poproszeni o wykonanie podstawowych ćwiczeń, takich jak:

  • przysiady,
  • wyciskanie,
  • podciąganie.

Pozwoli to z jednej strony określić naszą rzeczywistą sprawność fizyczną, z drugiej — zapoczątkuje wdrażanie u nas odpowiednich nawyków.

Co zabrać ze sobą na pierwszy trening?

Do pierwszego treningu trzeba właściwie się przygotować. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą odpowiedni strój. W jego skład powinny wchodzić:

  • wygodne buty (muszą one zapewniać nam stabilne podparcie),
  • spodenki lub leginsy,
  • koszulka.

Podczas treningu przyda nam się również woda (specjaliści zalecają, by zabrać jej co najmniej litr) oraz ręcznik.