Jak wybrać odpowiedni drut oporowy?

Profesjonalni dostawcy oporowych drutów grzejnych wiedzą, że każdy klient ma inne wymagania dotyczące produktu.

Niektórzy z nich mogą mieć wyższe wymagania co do jakości, żądając wyższej jakości oporowego drutu, podczas gdy inni wykazują preferencje dla relatywnie wyższego stosunku jakości do ceny. Jednak wiele osób nie wie, jak dobrać najlepszy materiał i średnicę drutu oporowego do swoich zastosowań, ani jak wybrać najlepszy produkt, który ma relatywnie wyższy stosunek ceny do wydajności w odpowiednim środowisku pracy i w stosunku do wymagań co do użytkowania.

Jak wybrać odpowiedni drut oporowy?

Co należy wziąć pod uwagę wybierając druty oporowe

Firmom, takim jak zajmujące się wyposażeniem maszyn, zgrzewarkami, czy maszynami pakującymi, sugeruje się stosowanie drutu Nichrom, ponieważ ich wymagania temperaturowe nie są wysokie. Stosowanie tego drutu oporowego ma pewne zalety. Ma on nie tylko doskonałą spawalność, ale jest również stosunkowo bardziej miękki i niełamliwy. Najlepiej byłoby użyć współczynnika kształtu taśmy, ponieważ obciążenie powierzchniowe na metr kwadratowy taśmy jest większe niż w przypadku drutu okrągłego. Oprócz większej szerokości, jego zużycie jest mniejsze niż w przypadku drutu okrągłego.

Jeśli potrzebujesz drutu oporowego do takich zastosowań, jak piece elektryczne czy piekarnicze, lepszy będzie drut oporowy ze topu żelazo-chrom-aluminium, ponieważ jego wymagania temperaturowe wahają się od 100 do 900 stopni Celsjusza. Pomimo uwzględnienia kwestii temperatury i jej wzrostu, nie wymaga stosowania oporowego drutu grzejnego o najlepszej jakości i wydajności. Nie dość, że jest tani, to ma też maksymalną temperaturę pracy 900°C. Jeżeli powierzchnia oporowego drutu grzejnego zostałaby poddana obróbce cieplnej, kwasowej lub wyżarzaniu, jego właściwości utleniające uległyby nieznacznej poprawie, dając w rezultacie stosunkowo wyższy stosunek ceny do wydajności.

Do pieca pracującego w wyższej temperaturze, do 1400 stopni Celsjusza odpowiednie będą druty oporowe Kanthal, które znajdziesz na stronie www.gutex.pl/druty-oporowe-kanthal/. Choć ich cena niewątpliwie też byłaby wyższa, tylko przy doborze wysokiej jakości oporowego drutu grzejnego do takich zastosowań można by osiągnąć lepszy stosunek ceny do wydajności.