Dojrzewanie nastolatków – kiedy udać się do psychologa?

Dojrzewanie nastolatków to szczególny okres zarówno dla nich samych, jak i ich rodziców. Jest to czas, kiedy młodzi ludzie żyją w przekonaniu, że są dorośli i nie podobają się im żadne normy narzucone przez rodziców lub nauczycieli. Jak sobie radzić z dojrzewaniem nastolatków?

Jak wygląda dojrzewanie?

Dojrzewanie bardzo często łączy się z nastoletnim buntem. Jest to bardzo trudny okres, który warto wspierać wizytami u psychoterapeuty. Jeśli jesteś z okolic Gdańska warto odwiedzić stronę Psycholog Gdynia Beata Załucka-Gosk, gdzie swoje usługi świadczy certyfikowany psycholog oraz psychoterapeuta TSR I i II stopnia. W czasie buntu młodzież wykazuje cechy, które do tej pory u niej nie występowały. Przede wszystkim dojrzewający nastolatek często buntuje się przeciw rodzicom i nauczycielom. Nie podoba mu się, że ma określone godziny powrotu do domu, musi się uczyć bądź słuchać poleceń w szkole. Pokazując swoje niezadowolenie, młody człowiek zaczyna wagarować, pojawia się pierwszy zapalony papieros. Niektórzy nastolatkowie sięgają również po alkohol lub narkotyki. Nierzadko eksperymentują również z seksem.

Dojrzewanie jest także ściśle związane z wyglądem i poczuciem własnej wartości nastolatka. Niestety w szkolnej społeczności wielu młodych jest szykanowana i oceniana przez pryzmat właśnie wyglądu, pochodzenia, statusu społecznego czy orientacji seksualnej. Jeśli nastolatek czuje się osamotniony ze względu na swoje preferencje seksualne warto wtedy odwiedzić psychologa LGBT. Specjalista, którego oferta znajduje się na stronie: https://www.pomocwlabiryncie.pl#psycholog-lgbt, pomoże zaakceptować siebie, a także przełamać strach przed odrzuceniem ze strony otoczenia. Przy niskim poczuciu własnej wartości i słabości psychicznej dzieci często stają się agresywne wobec innych albo wycofują się z życia społecznego i zamykają w sobie. Wielu nastolatków nieradzących sobie z problemami krzywdzi się poprzez samookaleczenie. Niektórzy decydują się nawet na samobójstwo.

Jak poradzić sobie z dojrzewaniem?

Wielu rodziców często nie zdaje sobie sprawy, że jego dziecko przechodzi ciężki okres, dopóki nie pojawiają się pierwsze problemy. Jednak i w tym momencie nie wiedzą, jak mu pomóc. Przede wszystkim należy z dzieckiem rozmawiać. Zapytać co się dzieje, zaoferować pomoc i wsparcie. Ważne jest też to, aby nie naciskać na dziecko. Jeśli nie chce w tej chwili rozmawiać to trudno. Później można wrócić do tematu, bo być może pociecha potrzebuje czasu na przemyślenie problemu i poukładanie sobie wszystkiego w głowie. Na pewno odradzany jest krzyk i ciągłe zakazy, takie działania przynoszą odwrotny skutek, a dziecko jeszcze bardziej zacznie się buntować. Warto również porozmawiać z nauczycielami dziecka, o tym, czy nie zauważyli zmian w zachowaniu podopiecznego.

Kiedy udać się do psychologa?

Z pomocy psychologa najlepiej jest skorzystać, kiedy rodzice sami nie mogą znaleźć rozwiązania problemu. Na szczęście dziś chodzenie do gabinetu psychologicznego jest znacznie bardziej akceptowalne i nikt nie robi z tego sensacji. W żadnym wypadku rodzice nie powinni czekać do eskalacji buntu z wizytą u psychologa. Rozmowa ze specjalistą na wczesnym etapie dojrzewania, pozwoli nastolatkowi zrozumieć, przez jaki okres będzie przechodzić i jak sobie z nim radzić. Poza tym należy pamiętać, że wizyta u psychologa nie tylko pomoże zrozumieć problem, ale również znaleźć jego podłoże, co znacznie ułatwi nastolatkowi pracę nad sobą. Najważniejsze jest jednak to, że jeśli rodzice szybko zareagują i umówią dziecko do psychologa, zmniejszą ryzyko wystąpienia u niego autoagresji lub agresji.