Jak sprawdzić prędkość łącza internetowego?

Kiedy podłączamy Internet w domu dostajemy informacje od dostawcy jakiej prędkości będzie to łącze, obecnie często jest to łącze o prędkości 100 Mb/s, lub wyższej, która pozwala na swobodne przeglądanie internetu czy też oglądanie filmów z platform takich jak HBO już też Netflix.

Obecnie wiele różnych urządzeń może wykorzystywać Internet bezprzewodowy, będziemy łączyli się telefonem, tabletem, dodatkowo możemy podłączyć do routera telewizor za pomocą kabla ze złączem RJ45 lub bezprzewodowo przez Wi-Fi. Dzięki temu nie będziemy musieli prowadzić kabli z routera do telewizora.

Jak sprawdzić prędkość łącza internetowego?

Co ma wpływ na szybkość łącza internetowego

Wszystkie urządzenia które podłączymy do routera mogą wykorzystywać w pewnym zakresie prędkość naszego łącza, dodatkowo oczywiście będzie to oprogramowanie komputera, przeglądarka, różnego rodzaju programy które działają online, dokonują przykładowo aktualizacji. W przypadku klientów gier takich jak Steam, Origin i GOG mogą być ustawione okresowe aktualizacje gier, warto zwrócić uwagę iż często są to duże aktualizacje o wielkości kilku gigabajtów, które mogą na pewien czas nieco zwolnić nasze łącze. Dlatego warto zwrócić uwagę aby w programach ustawić maksymalną prędkość aktualizacji danych, co pozwoli korzystać z naszego komputera w sposób komfortowy.

Obecnie do komputera podłączamy także inne urządzenia, konsole do gier, które również będą korzystały z łącza internetowego kiedy będziemy grali w online. Zatem kiedy druga osoba korzysta z laptopa wówczas może zauważyć spadek transferu. Jeżeli chcemy sprawdzić w jaki sposób różne urządzenia czy też programowanie wpływa na prędkość naszego internetu, wówczas możemy wykonać odpowiedni test. Sprawdzimy z jaką prędkością przesyłane są dane są do konsoli, oczywiście w tym przypadku będzie to przesył danych w obu kierunkach, dodatkowo możemy sprawdzić także jaki transfer wykorzystywany jest przez nasz telewizor podczas odtwarzania filmu czy też serialu. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednie łącze internetowe, niekiedy możemy zdecydować się na wykupienie większego pakietu u dostawcy.

Tego rodzaju testy możemy wykonać za pomocą narzędzia online speed test, pokaże ono prędkość pobierania oraz wysyłania danych. Dostaniemy także informację na temat naszego adresu IP, dowiemy się ile wynosi ping. Z pewnością jest to bardzo przydatne narzędzie kiedy będziemy chcieli sprawdzić które urządzenia obciążają naszą sieć internetową.