Naturalne preparaty kosmetyczne mają zdecydowanie niższą trwałość niż większość popularnych kosmetyków, a co za tym idzie, trzeba wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, żeby przez dłuższy czas nadawały się do użytku.

Trzeba przy tym zauważyć, że większość kosmetyków naturalnych ma ograniczony czas przydatności do użycia. Zwykle jest to zaledwie kilka tygodni i w dodatku takie kosmetyki powinny być przechowywane w lodówce, gdyż poza nią mogą się bardzo szybko popsuć i później będą się już nadawały tylko do wyrzucenia. Kosmetyki naturalne muszą być przechowywane w miejscu, w którym będą zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych i wilgoci.
Przechowywanie kosmetyków naturalnych

Jak i gdzie przechowywać kosmetyki naturalne?

Większość producentów kosmetyków naturalnych zaleca, te preparaty były przechowywane w lodówce. Kosmetyki ekologiczne nie są utrwalane dużą ilością różnego rodzaju konserwantów, więc są także mniej trwałe. Takie kosmetyki najlepiej będzie przechowywać w warunkach chłodniczych bez dostępu światła słonecznego. Warto polecić to szczególnie wtedy, kiedy konkretne kosmetyki są sprzedawane w dużych opakowaniach. Wtedy też istnieje większa obawa, że takie kosmetyki mogłyby się po prostu zepsuć zanim zdążylibyśmy je wykorzystać. Żeby więc tego uniknąć, trzeba przechowywać kosmetyki dokładnie w taki sposób, w jaki poleca to producent. Stosowanie się do zaleceń producenta jest w zasadzie jedyną gwarancją, że kosmetyki będą trwałe przez dłuższy czas. Pamiętajmy o tym, że kosmetyki najlepiej jest przechowywać w oryginalnych opakowaniach, w których były kupione. Jeśli będziemy je przechowywać w nieodpowiednich opakowaniach, to działanie temperatury, słońca i powietrza doprowadzi do uszkodzenia struktury tych preparatów, a wynikiem tego będzie brak możliwości ich stosowania. Istnieje też obawa, że jeśli kosmetyki będą przeterminowane, może to skończyć się na przykład alergią skórną. Nie można więc ryzykować i lepiej stosować się do wskazówek producenta i przechowywać kosmetyki naturalne w odpowiednio przeznaczony do tego sposób.