Czy plastyka brzucha jest bolesna?

Z problemem nieestetycznych fałdów skórnych w okolicy brzucha boryka się wiele osób. Odpowiedzią na ich problemy jest abdominoplastyka. Zabieg ten, pomimo inwazyjności, cieszy się sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem. Czy tego rodzaju ingerencja wiąże się z dolegliwościami bólowymi? Jak wygląda okres rekonwalescencji i kiedy można powrócić do pełnej aktywności? Odpowiadamy na pytania, najczęściej zadawane przez pacjentów w trakcie specjalistycznych konsultacji.

Czym jest plastyka brzucha?

Plastyka brzucha to ingerencja chirurgiczna, mająca na celu usunięcie fałdów skórno-tłuszczowych, zlokalizowanych w tym obszarze ciała. Na ogół decydują się na nią kobiety po okresie ciąży, choć coraz częściej abdominoplastyka wykonywana jest również u osób, które zrzuciły wiele zbędnych kilogramów w stosunkowo krótkim czasie, co przełożyło się na nadmierne rozciągnięcie skóry.

O tym, czym różni się abdominoplastyka od miniabdominoplastyki przeczytasz na stronie Plastyka brzucha – Abdominoplastyka, gdzie omówiono wiele różnych zagadnień, związanych z tego rodzaju ingerencją chirurgiczną. Warto podkreślić jednak, że nie może być ona traktowana jako sposób na odchudzanie i z pewnością nie zastąpi zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety oraz codziennej aktywności fizycznej, sprzyjającej utrzymaniu prawidłowej sylwetki.

Jak wygląda zabieg abdominoplastyki?

Operacja plastyczna brzucha przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, eliminującym dyskomfort i dolegliwości bólowe. Rozpoczyna ją wykonanie podłużnego nacięcia na granicy włosów łonowych, co pozwala chirurgowi na rozległą ingerencję. Więcej o jej przebiegu przeczytasz po kliknięciu w link https://pl.wikipedia.org/wiki/Abdominoplastyka, prowadzący do Wikipedii – w pełni zaufanego źródła. 

Abdominoplastyce często towarzyszy również liposukcja, sprowadzająca się do odessania tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej w tej partii ciała. Taki zabieg zamyka się na ogół w 3 godzinach, choć zdarza się również, że trwa on nawet 5 godzin, co uzależnione jest od stopnia skomplikowania i złożoności ingerencji chirurgicznej.

Jak przebiega rekonwalescencja po operacji plastycznej brzucha?

Jak już zostało wspomniane, plastyka brzucha przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a więc pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych w trakcie ingerencji. Te, które pojawiają się po ustąpieniu znieczulenia, można łagodzić natomiast przy pomocy środków przeciwbólowych. Wśród innych dolegliwości okresu rekonwalescencji wymienia się również:

  • mdłości i zawroty głowy,
  • obrzęk w operowanym miejscu,
  • poczucie zdrętwienia.

Takie objawy ustępują na ogół samoistnie i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Rekonwalescencja po plastyce brzucha wymaga również zakładania elastycznego pasa, zmniejszającego obrzęk i poprawiającego komfort codziennego funkcjonowania. Szwy i dreny zdejmowane są na ogół po upływie 2 tygodni, choć na powrót do pełnej sprawności należy poczekać znacznie dłużej. 

Powrót do pełnej sprawności po abdominoplastyce – o czym warto wiedzieć?

Operacja plastyczna brzucha warunkuje konieczność ograniczenia aktywności fizycznej przez okres od 4 do 6 tygodni, choć do codziennych obowiązków, w tym również do prowadzenia samochodu, można powrócić już 14 dni po zabiegu. W tym czasie nie wolno jednak:

  • podnosić ciężarów,
  • dźwigać ciężkich przedmiotów,
  • uprawiać sportów.

Co więcej, plastyka brzucha wymusza również poruszanie się w pochyleniu przez kilka dni oraz spanie w pozycji półzgiętej. W okresie rekonwalescencji należy także zwrócić uwagę na odpowiednio zbilansowaną i bogatobiałkową dietę, wykluczającą wszelkie napoje, zawierające w swoim składzie alkohol. W procesie zdrowienia niezwykle istotna będzie współpraca z fizjoterapeutą, dzięki której możliwy jest bezpieczny powrót do pełnej aktywności.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą plastyka brzucha?

Plastyka brzucha jest zabiegiem wysoce inwazyjnym, a ewentualne ryzyko omawiane jest w trakcie spotkań z lekarzem prowadzącym. Aby w jak największym stopniu je zminimalizować, warto wybrać renomowaną klinikę medycyny estetycznej

Do takich należy z pewnością Derm Estetyka, działająca w Gdyni pod adresem Stefana Batorego 7/35. Wszystkich tych, którzy zainteresowani są operacją plastyczną brzucha, zachęcamy do kontaktu pod numerem 500 430 484 w celu uzyskania niezbędnych informacji lub też umówienia się na konsultację ze specjalistą.