Korekcja odstających uszu – najważniejsze informacje o zabiegu

Wiele osób, u których stwierdza się budowę małżowiny usznej odbiegającej od norm anatomicznych i estetycznych, decyduje się na korekcję tzw. odstających uszu. Zabieg ten zwany jest także otoplastyką lub plastyką uszu. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego zabiegu — jak przebiega, kiedy jest zalecany i jak się do niego przygotować.

Czym jest korekcja odstających uszu?

Omawiana plastyka ucha jest to zabieg mający na celu zmianę kształtu małżowiny usznej lub jej wielkości. Zależne jest to od tego, z jaką wadą boryka się pacjent. W wielu przypadkach odstające uszy powinny być korygowane w młodym wieku. Kiedy zabieg jest zaleceniem lekarza, najlepiej wykonać go między 7 a 14 rokiem życia. Jest to czas wzrostu małżowiny, a wcześnie przeprowadzona operacja pozwala skorygować sposób wzrostu i uchronić pacjenta przed dalszymi deformacjami lub przerostem małżowiny. Przyczyną tzw. odstających uszu może być spłaszczenie grobelki lub powiększenie muszli. Warto pamiętać, że wykonanie zabiegu trzeba dobrze przemyśleć i skonsultować ze specjalistami. Dzięki temu będzie ono skuteczne i bezpieczne dla pacjenta.

Wskazania do przeprowadzenia plastyki uszu

Są sytuacje, kiedy korekcja odstających uszu powinna zostać przeprowadzona. Pierwszym przypadkiem jest niewłaściwa budowa anatomiczna, która może powodować nieprawidłowe funkcjonowanie małżowiny usznej, problemy ze słuchem i inne kłopoty zdrowotne. Takie przypadki są jednak bardzo rzadkie. Częściej wskazaniem do przeprowadzenia podobnego zabiegu są kwestie estetyczne. Poprawienie wyglądu uszu pomoże wyeliminować u dziecka problemy związane z samooceną, akceptacją własnego wyglądu i pewnością siebie. Odstające uszy mogą czasem się stać powodem, przez który dziecko jest obiektem żartów i drwin. To właśnie jeden z powodów, dla których dziecko powinno przejść tę operację jak najwcześniej. Im krócej młody człowiek będzie borykał się z brakiem pewności siebie i niską samooceną, tym lepiej dla jego zdrowia psychicznego i samopoczucia.

Przygotowanie do korekcji małżowin usznych

Plastyka ucha jest poprzedzona wizytą konsultacyjną, gdzie ustalane są oczekiwania pacjenta oraz przedstawiane możliwości związane z zabiegiem. Konieczne jest także sprawdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Szczególnie ważne jest przygotowane psychologiczne najmłodszych pacjentów. Muszą oni znać konsekwencje zabiegu oraz wiedzieć, jak będzie przebiegał okres rekonwalescencji. Przed zabiegiem powinny by wykonane także ogólne badanie moczu i badanie krwi obejmujące grupę krwi, OB, morfologię, wskaźniki krzepnięcia APTT oraz INR, kreatyninę, glukozę i elektrolity. Lekarz prowadzący powinien poinformować o przeciwskazaniach do przeprowadzenia zabiegu, którymi są:

  •  epilepsja,
  •  zaburzenia krzepliwości krwi,
  •  skazy naczyniowe,
  •  choroby nowotworowy,
  •  choroby skóry,
  •  infekcje bakteryjne,
  •  trwająca antybiotykoterapia.

Efekty korekcji odstających uszu

Znaczna część osób rozważających podobną operację, zastanawia się, czy jest to dobry pomysł. W końcu operacja wymaga wielu wyrzeczeń. Jednak jej efekty naprawdę mogą zaskoczyć. Po pierwsze małżowiny uszne po zabiegu bardziej przylegają do czaszki. Po drugie ich rozmiar zostaje, zmniejszony, jeśli stan pacjenta tego wymagał. Po trzecie obie małżowiny stają się symetryczne, dzięki czemu cała twarz zyskuje symetryczny wygląd. Korekcja odstających uszu ma także pozytywne skutki, jeśli chodzi o obiektywną atrakcyjność, samoakceptację i samoocenę, a także poczucie własnej wartości pacjenta. Skuteczną korektę odstających uszu przeprowadzają specjaliści z kliniki CM Promed w Krakowie!