Typy ogrodzeń na posesjach

Ogrodzenie posesji to tradycja Polskiego budownictwa. Od zawsze stawiamy płoty wokół naszych domostw w celu wyznaczenia granic działki oraz ochrony przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Coraz większą wagę przykładamy obecnie do estetyki wykonania ogrodzenia dbając o to, aby współgrało ono z elewacją domu i jego ogólną stylistyką. Wybór ogrodzenia jest stosunkowo duży i każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

 

Ogrodzenia drewniane

Najbardziej popularne od lat ogrodzenia w Polsce buduje sie z drewna. Klasyczne płoty z desek lub sztachet można znaleźć w każdym zakątku kraju. Drewno jako bardzo dostępny i łatwy w obróbce materiał doskonale nadawał się na tworzenie z niego ogrodzeń całych posesji. W prosty sposób można było stworzyć z niego również furtkę i bramę. Obecnie nadal stosuje się drewniane sztachety do budowy ogrodzeń jednak te dzisiejsze mają znacznie więcej walorów estetycznych. Drewniane ogrodzenie jest łatwe w montażu chociaż na większym metrażu może być czasochłonne, szczególnie jeśli wykorzystujemy wąskie sztachety. Warto również pamiętać, że drewnianą konstrukcję trzeba sezonowo impregnować aby zabezpieczyć ją przed wilgocią, grzybem, porostem muchu. Po pewnym czasie płot może również wymagać renowacji i częściowej naprawy, gdyż drewno szybciej ulega uszkodzeniu niż metal. Zaletą ogrodzeń drewnianych jest uniwersalność – pasują one zarówno do nowoczesnych jak i bardziej tradycyjnych obejść. Wystarczy dobrać odpowiedni kolor farby lub lakieru a także kształt i ułożenie desek. Drewniane ogrodzenie pięknie współgra z murowanymi słupkami i podmurówką więc warto rozważyć taką opcję, aby ogrodzenie wyglądało na bardziej okazałe i eleganckie.

Zobacz ofertę sklepu meblowego Ms-meble24.pl

 

Typy ogrodzeń na posesjach

Stalowe przęsła ogrodzeniowe

Bardzo modne w ostatnich latach stało się stosowanie stalowych ogrodzeń domów, szczególnie od frontowej strony. Eleganckie przęsła ze stali malowanej na dowolny kolor prezentują się bardzo solidnie i gustownie. Zwykle przęsła te mają kształt panelu z poziomymi deskami i w zależności od modelu mogą mieć mieć większe lub mniejsze przerwy między nimi. Jeżeli zależy nam aby bardzo mocno ukryć się przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów to wybierzmy wyższe przęsła z ciasno rozstawionymi listwami. Jeśli nie zależy nam na aż tak mocnym ukryciu posesji to doskonale sprawdzą się niższe panele z delikatniejszym rozstawem desek. Stalowe konstrukcje mają tę przewagę nad drewnianymi, że są odporne na czynniki atmosferyczne, dużo bardziej trwałe i stabilne. Nie wymagają sezonowej konserwacji i stosowania dodatkowych środków zabezpieczających przed wilgocią, grzybem lub mchem. Ponadto ten rodzaj ogrodzenia rewelacyjnie sprawdza się w modnych dziś aranżacjach i pasuje do większości nowoczesnych budynków. Stalowe przęsła można montować zarówno do murowanych jak i metalowych słupów. Wyższe konstrukcje lepiej sprawdzą się w połączeniu z delikatnymi, metalowymi słupami – będą wyglądały mniej masywnie. Z kolei grubsze, murowane słupy dobrze współgrają z niższym odrodzeniem.

 

Siatka i panele metalowe

Najtańszym materiałem wykorzystywanym do ogrodzenia posesji jest siatka. Jego montaż nie jest skomplikowany i najczęściej nie wymaga zlecenia tego wyspecjalizowanym firmom. Wystarczy kupić siatkę, słupki i betonowe panele na podmurówkę. Jedyną trudnością jest odpowiednie naciągnięcie siatki z rolki na słupy i przytwierdzenie jej ale i to jesteśmy w stanie wykonać sami. Ogrodzenie z siatki nie jest najbardziej estetyczne i ładne dlatego zwykle stosowane jest jako płot wokół posesji a nie od frontu. Obecnie i tak wiele osób obsadza swoje działki drzewkami ozdobnymi aby osłonić się nieco od sąsiadów dlatego siatka wydaje się wówczas wystarczającym rodzajem ogrodzenia. Jeżeli zależy nam na bardziej estetycznym wykończeniu a jednak nadal stosunkowo tanim to doskonale sprawdzą się panele metalowe, które przypominają siatkę ale są znacznie bardziej stabilne. W przeciwieństwie do siatki z rolki tu kupujemy sztywne panele i montujemy je osobno do słupków. Tym samym otrzymujemy prostsze i bardziej eleganckie ogrodzenie, które spokojnie można zastosować od frontu budynku.

 

Ogrodzenie murowane

Najdroższym i najbardziej czasochłonnym typem są ogrodzenia murowane. W tym celu można wykorzystać kamień łupany, cięty a nawet polny. Cegła z rozbiórki znacznie obniży koszty materiału ale nie będzie pasowała do każdego stylu domu i posesji. Ogrodzenie murowane sprawdzi się przy dużych działkach ponieważ nadaje ciężkości i mogłoby przytłoczyć niewielki domek. Zaletą takiego rozwiązania jest duża trwałość, stabilność i odporność na warunki atmosferyczne. Aby uniknąć zbyt masywnej konstrukcji można zastosować jedynie murowane słupy, pomiędzy które zamontujemy gotowe, metalowe lub drewniane przęsła.