Kiedy warto podjąć terapię małżeńską?

Twoje małżeństwo przechodzi kryzys? Zastanawiasz się, czy terapia małżeńska jest wyjściem z problemu? Poniższy artykuł pomoże w zrozumieniu, czym jest terapia i kiedy warto ją podjąć. Nikt kto staje na ślubnym kobiercu nie myśli o rozwodzie i kryzysie. Jest szczęśliwy i pełen nadziei na długie i szczęśliwe lata we dwoje, niestety później często przychodzi szara rzeczywistość, z którą nie potrafimy sobie poradzić.

Terapia małżeńska

Coraz więcej małżeństw przechodzi w swoim związku kryzys, różne czynniki sprawiają, że namiętność i zainteresowanie drugą osobą zaczyna przygasać. Dwoje ludzi, którzy ślubowali sobie wierność, uczciwość małżeńską i bycie ze sobą aż do śmierci nagle zaczyna mieć wątpliwości. Zaczynają się wspólne oskarżenia, kłótnie czasem z powodu przysłowiowych „brudnych skarpetek”, które przeradzają się w większy konflikt. Ciche dni i morze łez wylane do poduszki to bardzo częste scenariusze w wielu domach. Gdy widzimy, że nasze małżeństwo przeżywa kryzys, warto skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty i udać się na terapię małżeńską. Na stronie https://www.dpslegionowo.pl widnieją artykuły o tematyce psychoterapii, również tej dla par. Zgłębienie tego typu treści pomoże nam zmotywować się do podjęcia terapii u specjalisty.

Motywacja elementem niezbędnym w terapii par

Motywacja to jeden z podstawowych warunków, wymienionych na szczycie wskazań do podjęcia terapii małżeńskiej. Ważne jest tu prawidłowe zrozumienie owej motywacji. Nie ma ona polegać na potwierdzeniu winy partnera, ale stanowić element dzięki, któremu sami chcemy naprawić nasze relacje, a terapeuta ma być pomocnikiem, który ukierunkuje nas na odpowiednie tory w rozwiązaniu naszych problemów. Terapia dla par będzie dobra w momencie, gdy para chce zlokalizować źródła konfliktu i naprawić swoje relacje.

Ignorowanie w związku swoich potrzeb i uczuć wywołuje frustrację i rozczarowanie. Związki w obecnych czasach bardzo często rozpadają się bez próby naprawienia relacji, jest to zjawisko szczególnie dostrzegalne w ostatnich latach. Dlatego tak ważne jest dbanie o wspólne dobro. Dzięki rozmowie z terapeutą mamy możliwość uświadomienia sobie, że druga osoba też ma swoje potrzeby, pragnienia i lęki. Terapeuta uczy partnerów lepszej komunikacji. Terapia pozwala na porozumiewanie się w sposób otwarty i spokojny bez zbędnych napięć. Praca nad naprawą związku wymaga czasu i jest często ciężkim i długotrwałym procesem.

Z jakimi problemami może poradzić sobie terapia małżeńska?

Przyjęło się, że terapia dla par ma służyć rozwiązywaniu różnych problemów i konfliktów, które pojawiają się w związku. Mogą one dotyczyć innego podejścia do życia, nadmiernej zazdrości jednego z małżonków, nadopiekuńczości czy problemów związanych ze zbyt dużą ingerencją osób trzecich w związek. Często zdarza się, że konflikty rodzą się w związku na skutek nieporozumienia wynikającego z odmiennego wychowania i postrzegania ról społecznych, które ma spełniać partner w małżeństwie. Każda osoba wnosi w związek swoje przekonania, doświadczenia, modele i wzorce, w jakich chce funkcjonować w relacji. Niestety w wielu przypadkach właśnie na tym etapie rodzi się konflikt i sprzeczność postrzegania ról i zadań, jakie ma pełnić druga połówka.

Każdy związek jest inny, dlatego nie ma jednej uniwersalnej metody, jak zlokalizować i załagodzić powstały konflikt. Terapia jest próbą rozwiązania problemów również natury seksualnej między innymi problemów z utratą libido, brakiem satysfakcji ze współżycia, problemów z erekcją. Problemy tej natury głównie są skutkiem pogorszenia się wzajemnych relacji w małżeństwie. Dlatego podczas terapii, należy sięgnąć głębiej i znaleźć istotę problemu. W takich przypadkach lepsza dla pary będzie terapia z seksuologiem, który holistycznie podejdzie do problemu i postara się znaleźć najlepsze rozwiązanie.