Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych w mieszkaniu stanowi nie lada wyzwanie dla wszystkich osób, które są w trakcie remontu lub aranżacji całego wnętrze. Obecnie do dyspozycji mamy setki rodzajów drzwi w różnych stylach i kolorach, cechujących się przeróżną funkcjonalnością. By zdecydować się na zakup musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą nam dokonać prawidłowego wyboru.

Rodzaj drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne możemy podzielić ze względu na ich rodzaj. Wyróżniamy kilka najpopularniejszych typów drzwi wewnętrznych. Od wielu lat najpopularniejszym typem drzwi są drzwi uchylne, czyli te, które standardowo możemy spotkać w domach. Są one najczęściej wybierane ze względu na prostotę montażu oraz fakt, iż we wszystkich domach oraz mieszkaniach buduje się przejścia pasujące do tego typu. 

Jednak gdy nasze mieszkanie nie ma zbyt dużego metrażu, a my chcemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, możemy zastanowić się nad wyborem drzwi przesuwnych bądź harmonijkowych. Takie rozwiązania warto zaimplementować jeszcze na etapie remontu, gdyż w przypadku drzwi przesuwnych, specjalna kaseta powinna zostać zamontowana w ścianie. Z kolei dla osób mieszkających na dużych przestrzeniach, drzwi i zabudowy loftowe w formie dwudrzwiowej mogą wprowadzić bardzo ciekawy efekt wystroju wnętrza. 

Dopasujmy styl drzwi do pomieszczenia

Szukając odpowiednich drzwi wewnętrznych, nie zapomnijmy o odpowiednim dopasowaniu zarówno do kolorystyki ścian, jak i podłogi. Bardzo popularne są obecnie drzwi w drewnopodobnej okleinie, które można doskonale dobrać do paneli lub podłogi drewnianej, którą akurat posiadamy w pomieszczeniu. Popularne są również drzwi w kolorze białym, które pasują do praktycznie każdego stylu bez względu na to, czy pokój jest w kolorach stonowanych, czy postawiliśmy w nim na odrobinę szaleństwa. Dla osób odważnych do wyboru jest również szereg drzwi w innych ciekawych kolorach i barwach. Tutaj jednak warto przemyśleć kolor i odpowiednio go dopasować do całej reszty naszego wnętrza. Przykładem mogą być piękne drzwi industrialne, które będą pasować do nowoczesnego salonu lub gabinetu. Odpowiedni kolor takich drzwi sprawi, iż całe pomieszczenie nabierze odpowiedniego klimatu. 

Nie zapomnijmy o funkcjonalności drzwi wewnętrznych

W zależności od umiejscowienia naszego przejścia, drzwi powinny być lewo lub prawostronne, otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz. Przy zakupie drzwi zastanówmy się dwa razy, zanim zamówimy konkretną konfigurację drzwi. Pamiętajmy też o pewnych zasadach związanych z drzwiami do konkretnych pomieszczeń. Jeżeli szukamy drzwi do sypialni bądź łazienki, wybierajmy takie modele, które maksymalnie tłumią dźwięki. Dodatkowo drzwi do tych dwóch intymnych pomieszczeń powinny być pozbawione szyb lub mieć je odpowiednio zmatowione. W pokoju bez światła słonecznego, czyli najczęściej przedpokoju lub korytarza, postawmy na drzwi szklane, które będą przepuszczać światło dzienne z innych pomieszczeń.