Odzież rowerowa na zimę

Jazda na rowerze zimą, choć może wydawać się abstrakcją, wcale nią nie jest. Część rowerzystów jest aktywna cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Odpowiednio dobrana odzież rowerowa na zimę sprawia, że nawet przy wietrze, mrozach i śniegu, można komfortowo podróżować na swoim jednośladzie.

Dobra odzież rowerowa na zimę

Niezależnie od sportu jaki uprawiamy, zaraz po odpowiednim oprzyrządowaniu jest strój. W przypadku rowerzystów mamy do czynienia z różnymi kombinacjami: od codziennego ubioru, poprzez sportowe ubrania, na specjalistycznej odzieży skończywszy.

Zima jednak nieco unifikuje styl ubierania się na rower. Odzież rowerowa na zimę musi być odpowiednio dopasowana do warunków. Założenie grubej zimowej kurtki w połączeniu z jeansami jest niekoniecznie dobrym pomysłem.

Przede wszystkim należy zainwestować w bieliznę termiczną. Jest to dla nas ważne z dwóch powodów. Po pierwsze jej zadaniem jest umożliwienie naszemu ciału utrzymania odpowiedniej temperatury, a po drugie odprowadza ona wilgoć poza siebie, którą wytwarzamy w trakcie ruchu. Dzięki temu ściągając z siebie tę bieliznę, ciało pozostaje suche. To ważny gdy na dworze są niskie temperatury, a przepocenie się jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Kolejnym elementem odzieży rowerowej na zimę są ochraniacze na buty. Dzięki swojej konstrukcji i użytym materiałom zapewniają ochronę przed zimnem i wilgocią, które w okresie zimowym są zmorą rowerzystów. Niezależnie od tego czy będziemy jechać w istną zamieć, czy w trakcie roztopów, nasze buty pozostaną suche i czyste, co może być szczególnie ważne dla tych z nas, którzy rowerem podróżują np. do pracy.

Ocieplane rękawiczki również się tutaj przydadzą. Nawet jeżdżąc w wietrzną pogodę, zdarza się, że marzną nam ręce. W zimie ten efekt znacząco się nasila, a kostniejące dłonie mogą stać się przyczyną np. braku możliwości naciśnięcia hamulca i spowodowania wypadku.

Odpowiednie spodnie i kurtka to także nieodzowny element odzieży rowerowej na zimę. Odpowiednio wiatro i wodoodporne ubrania w połączeniu z elementami ubioru wspomnianymi wcześniej, pozwolą nam komfortowo pokonywać kilometry.

Wszystkie te produkty znajdziemy w sklepie rowerowym w Kielcach – Metrobikes.

Jak dostosować rower na zimę?

Wszystko uzależnione jest od warunków. Warto zakupić opony w sklepie rowerowym, które będą miały głęboki bieżnik i najczęściej drobne kolce, których zadaniem jest poprawienie przyczepności na drodze. 

W celu zapewnienia sobie niezawodności należy czyścić i smarować elementy napędu nieco częściej niż w okresie wiosenno-letnim. To zmniejszy ryzyko wystąpienia uszkodzeń z tytułu kontaktu chociażby z solą i piachem, którymi często posypywany bywa chodnik.

Jak widać przygotowanie roweru na zimę nie jest szczególnie trudne. W połączeniu z dobrze dobraną odzieżą rowerową na zimę, można śmiało przemierzać ścieżki rowerowe i jezdnie, bez obaw o warunki atmosferyczne.