Tlenoterapia jest procedurą medyczną, która w dzisiejszych czasach może odbywać się zarówno w szpitalu lub innej placówce medycznej, jak i w domowym zaciszu. Ta ostatnia opcja jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych koncentratorów tlenu, przystosowanych do wykorzystania przez indywidualnych użytkowników. Co ciekawe, sprzęt taki można nie tylko kupić, lecz również wypożyczyć. Dostępne są przy tym zarówno urządzenia stacjonarne, jak i aparatura przenośna. Nasz artykuł przedstawia porównanie tych właśnie rodzajów koncentratorów tlenu, przy uwzględnieniu zalet i wad poszczególnych rozwiązań.
Jakie są różnice w rozmiarach przenośnego koncentratora tlenu i stacjonarnej wersji tego aparatu?
Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy aparaturą przenośną a stacjonarną jest rozmiar i waga urządzeń. Specjalistyczne firmy, takie jak Patronus – Sklep Medyczny, umożliwiają zakup lub wypożyczenie zarówno cięższych urządzeń, przeznaczonych do użytku wewnątrz pomieszczeń, jak i niewielkich aparatów przenośnych (o wadze kilku kilogramów), z których można korzystać również poza obrębem domu lub mieszkania. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lekkość sprzętu nie pozostaje bez wpływu na jego parametry techniczne.
Jakie jeszcze różnice występują pomiędzy stacjonarnymi i przenośnymi koncentratorami tlenu?
Główne różnice sprowadzają się do wspomnianej wcześniej wielkości urządzenia i jego wydajności. Koncentratory tlenu używane w domu (stacjonarne) są niewątpliwie znacznie większe. Ogranicza to możliwość ich przemieszczania, lecz skutkuje znacznie wyższą wydajnością – w przypadku niektórych spośród dostępnych na rynku modeli czysty tlen może osiągać stężenie rzędu 95,6% w dostarczanym pacjentowi powietrzu. Nowoczesne urządzenia przenośne, takie jak ważący zaledwie 3,2 kilograma Inogen One G2, są natomiast niezwykle poręczne i łatwe w użytkowaniu. Dzięki temu osoba, stosująca tlenoterapię, może swobodnie przemieszczać się nie tylko w obrębie własnego domu lub mieszkania, lecz również poza nim.
Jaki koncentrator tlenu warto kupić lub wypożyczyć?
Przede wszystkim należy uwzględnić funkcje, jakie ma pełnić ten sprzęt. Przykładowo urządzenie, które będzie służyło do tlenoterapii starszej osoby, która nie opuszcza od dłuższego czasu domu, nie musi mieć małych rozmiarów. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się więc stacjonarny koncentrator tlenu o wysokiej wydajności – zapewni on znacznie lepszą jakość życia osobie, poddanej terapii. W przypadku pacjentów, którzy mogą w dalszym ciągu prowadzić życie towarzyskie i zawodowe, znacznie lepszym rozwiązaniem może być zakup (lub wypożyczenie) urządzenia przenośnego.
Koncentrator tlenu – lepiej kupić czy wypożyczyć?
Zakup koncentratora tlenu nie zawsze jest możliwy – przeszkodą mogą być na przykład ograniczone środki w domowym budżecie. Na szczęście istnieje opcja wypożyczenie takiego urządzenia, zarówno w jego stacjonarnej, jak i przenośnej wersji. Taki wariant eksploatacji umożliwia nie tylko korzystanie ze sprzętu tego typu bez poniesienia nakładów początkowych, lecz również przetestowanie konkretnego modelu, jeżeli docelowo chcemy nabyć go na własność.