Jaki kominek wybrać do salonu?

Salon jest prawdopodobnie najbardziej zatłoczonym pokojem w domu, gdzie goście są mile widziani, ogląda się filmy, odpoczywa, spędza czas samotnie lub z przyjaciółmi. Kominek nie tylko zapewnia przyjemne ciepło, ale również tworzy niepowtarzalną, przytulną atmosferę. Jeśli jednak chcemy zainstalować kominek w swoim salonie, musimy wcześniej wziąć pod uwagę kilka rzeczy i dokładnie przygotować jego instalację.

Wybór kominka do salonu nie jest łatwy, ponieważ istnieje ogromny wybór, wielość elementów wystroju i konieczne jest rozważenie różnych stylów. Pamiętajmy także, że nowy kominek będzie nam towarzyszył przez długi czas i dlatego należy wszystko gruntownie przemyśleć.

Gdzie umieścić kominek?

Najpierw pomyślmy o wymiarach naszego salonu i rozmieszczeniu wszystkich mebli, które się w nim znajdują. Praktycznie kominek w każdym stylu może być dostosowany do wielkości pomieszczenia, które mamy do zaoferowania. Efekt końcowy będzie jednak bardziej zadowalający, jeśli wybierzemy styl, który idealnie pasuje do tego środowiska, a także do całego domu. Nie zapominajmy również, że pokój dzienny musi być wygodny i funkcjonalny.

Niezbędna konsultacja z fachowcem

Podczas gdy klasyczny kominek musi być zbudowany na miejscu, to ten nowoczesny możemy wybrać w sklepie, a jeśli mamy niezbędną wiedzę i umiejętności, to możemy go szybko sami zainstalować w naszym salonie. Niezależnie od tego, czy jest to kominek murowany czy piec opalany drewnem, najlepiej skontaktować się z fachowcem przed montażem. Musi on sprawdzić wnętrze, w którym chcemy coś zamontować i doradzić przed dokonaniem zakupu, który z modeli kominków jest dla nas najlepszy. Nietrudno tutaj bowiem popełnić błąd, ponieważ wybór odpowiedniego modelu nie jest sprawą oczywistą na pierwszy rzut oka.

Jak dobrać rodzaj kominka?

Przed podjęciem decyzji o wyborze kominka murowanego lub konkretnego wkładu kominkowego należy określić, czy będzie on ze względu na swoją budowę pasował. Następnie należy określić kształt i wielkość wkładu kominkowego. Kominek przeznaczony do ogrzewania całego pomieszczenia, na przykład, różni się od kominka, który jest wykorzystywany głównie do celów estetycznych. Kominek, który wypełnia nieużywany kącik, może wyglądać inaczej niż ten, który służy jako przegroda pokoju. Oprócz celu, należy upewnić się, czy wszystkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej zostały spełnione.

Na jaki budulec się zdecydować?

Inną decyzją, którą należy podjąć przed zakupem kominka lub pieca, jest wybór stylu i materiału. Możemy wybrać kominki z oknami dookoła, kominki stalowe, z kamienia naturalnego i wiele innych. Wybór materiału powinien być również oparty na indywidualnym stylu życia i przeznaczeniu kominka. Oprócz samego wkładu kominkowego należy dobrać odpowiednie akcesoria. Wykładziny podłogowe z drewna lub dywany muszą być chronione płytą podłogową, a ochrona przed iskrami może być również konieczna. Wszystko to powinno pasować do stylu kominka, prowadzonego stylu życia i oferować jednocześnie niezbędne bezpieczeństwo.

Sprawdź, co znajduje się w asortymencie sklepu SzalonyMax.pl – znajdziesz tam m.in. piec koza i wiele innych!