Radary pogodowe wykrywają rodzaj opadów

Wykrywanie fal radiowych i radary namierzające mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia pogody.

Radary pogodowe pozwalają nam lokalizować wodę wewnątrz chmur i pomagają nam obserwować i określać, jaki rodzaj opadów występuje na danym obszarze. Radary pogodowe Dopplera są instrumentami teledetekcyjnymi i są w stanie wykryć rodzaj opadów, takich jak deszcz, śnieg, grad, intensywność i ruch wiatru, przemieszczanie się chmur. Dane radarowe mogą być także wykorzystywane do określania struktury burz oraz do przewidywania ich nasilenia.

Radary pogodowe wykrywają rodzaj opadów

Jak działa radar burz?

Energia widma elektromagnetycznego jest emitowana w różnych częstotliwościach i długościach fal, od fal radiowych o dużej długości po promieniowanie gamma o mniejszej długości fali. Radary emitują energię o większej długości fali. Radar pogodowy przesyła skupiony impuls energii, tak jak telefon komórkowy, ale silniejszy na dany obiekt, przykładowo na chmurę. Część tej wiązki energii odbija się i jest mierzona przez radar, dostarczając informacji o obiekcie. Radar może mierzyć wielkość, ilość, prędkość i kierunek ruchu opadów w promieniu około 250 kilometrów od swojej lokalizacji.

Radar dopplerowski to specyficzny rodzaj radaru, który wykorzystuje efekt Dopplera do zbierania danych o prędkości z mierzonych cząstek. Na przykład radar dopplerowski przesyła sygnał, który odbija się od kropel deszczu podczas burzy. Odbity sygnał radarowy jest mierzony przez odbiornik radaru ze zmianą częstotliwości. To przesunięcie częstotliwości jest bezpośrednio związane z ruchem kropli deszczu.

Więcej informacji na temat działania radaru burz znajdziemy na stronie https://mapaburzowa.com/radar-burz/. Gdy opady deszczu lub burza jest nieruchoma, przesyłana energia i energia odbita lub echo nie ulegną zmianie. Kiedy burza zbliża się do radaru, częstotliwość transmitowanej fali będzie niższa niż częstotliwość fali odbitej. Na tej podstawie można z bardzo dużą dokładnością przewidywać przyszłe miejsca opadów deszczu, wystąpienie burz z piorunami czy śnieżycę. Dane można również nanosić na mapę opadów, która jest łatwa do odczytania.