Zastosowanie uszczelek w przemyśle i motoryzacji

Obecnie stosowanych jest wiele rodzajów uszczelnień technicznych, są to bardzo często uszczelki typu o-ring czy też simering, które przystosowane są do uszczelniania dynamicznego czyli elementów obrotowych, w zależności od tego gdzie ma znaleźć się uszczelka, jaką ma pełnić funkcję należy dobrać odpowiedni materiał do jej produkcji.

Dzięki temu będziemy mieli pewność iż będzie ona odpowiednio wytrzymała, w tym wypadku zwracamy uwagę na temperaturę, ciśnienie panujące według wewnątrz układu oraz o siły jakie będą działały na uszczelkę. Z pewnością uszczelki są często małymi elementami, jednak warto pamiętać iż ich uszkodzenie może przyczynić się do uszkodzenia całej maszyny, wycieku oleju, spadku ciśnienia w danym elemencie.

Zastosowanie uszczelek w przemyśle i motoryzacji

Jakie właściwości powinny posiadać uszczelnienia techniczne?

Dlatego też uszczelnienia techniczne najczęściej wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, oczywiście muszą one spełniać wymagania, być przystosowane do pracy w warunkach odpowiednich dla danego urządzenia czy też maszyny. Naturalnie będą to uszczelnienia które będą zatrzymywały ciecze przykładowo oleje, smary ale także powietrze pod ciśnieniem. Dlatego też należy zwrócić uwagę że jakiekolwiek uszkodzenia mogą bardzo łatwo doprowadzić do większej awarii, należy wykonywać dokładne przeglądy maszyn, uwzględniając przy tym sprawdzenie stanu uszczelek.

Dobrym przykładem może być układ hydrauliczny, jeżeli zauważymy spadek ciśnienia wówczas powinniśmy sprawdzać poszczególne elementy które mogą odpowiadać za rozszczelnienie. Często mogą być to właśnie małe uszczelki które powodują iż cała maszyna przykładowo koparka przestanie działać prawidłowo. Może doprowadzić to do dużych przestojów, strat finansowych przykładowo w branży budowlanej. Dlatego też jeżeli chcemy zadbać o wysoką sprawność naszych maszyn i urządzeń powinniśmy także zwracać uwagę na jakość uszczelek.

Oczywiście producenci określają czas po jakim dana uszczelka powinna zostać wymieniona, może być to ilość roboczogodzin przez jakie pracuje w danej maszynie czy też po prostu po jakim czasie od jej wyprodukowania będzie zachowywała swoje właściwości. Dzięki temu podczas serwisowania maszyny będziemy wiedzieli które elementy należy wymienić, na które elementy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić bezawaryjną pracę różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Oczywiście uszczelnienia techniczne mogą wykonane być z różnych materiałów, mogą być to materiały na bazie kauczuku, gumy ale także utwardzone nowoczesnymi materiałami na bazie poliuretanu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://kedarix.com