Jaki stół i krzesła wybrać na rodzinną Wigilię?

Wieczór wigilijny to wyjątkowe wydarzenie. Co roku przygotowujemy się do niego, planując świąteczne potrawy, dekoracje. A może tym razem zmienić wystrój jadalni? Jeżeli stół nie jest już nowy, a rodzina się powiększa, warto na nadchodzące Święta zakupić nowy zestaw do jadalni. Na co zwrócić uwagę, wybierając stół i krzesła na uroczystą, rodzinną Wigilię?

Wybierz stół odpowiadający Twoim potrzebom

Dobry stół powinien być solidnie wykonany i pasujący do stylu wnętrza. Aby wybrać komplet do jadalni odpowiadający indywidualnym potrzebom, trzeba przemyśleć kilka kwestii. Wielkość stołu oraz liczba i rodzaj krzeseł zależą od tego, czy Wigilię spędzimy tylko z najbliższymi, czy zaprosimy gości oraz jak dużą przestrzenią dysponujemy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany, przy którym w razie potrzeby znajdzie się kilka dodatkowych miejsc. Kształt stołu należy dostosować do rozmiarów i układu dostępnej przestrzeni. Okrągły stół kuchenny najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia. Prostokątny jest bardziej uniwersalny, można ustawić go zarówno na środku, jak i przy ścianie.

Blat drewniany czy laminowany?

Trzeba też zastanowić się, z jakiego materiału ma być stół. Meble z blatem z litego drewna są trwałe i pięknie się prezentują, lecz są drogie. Blat wykonany z płyty wiórowej laminowanej, wykończony drewnem również jest ładny i trwały, a także dostępny dla osób z ograniczonym budżetem. Model z takim wykończeniem jest też lżejszy, wygodniej go więc przesunąć w razie potrzeby lub przenieść do innego pomieszczenia. Łatwiej jest także utrzymać go w czystości, konserwować i pielęgnować niż blat z drewna.

Wigilia w nowoczesnej odsłonie czy w klasycznym wnętrzu?

Zdecydujmy, czy chcemy, by nasz stół i krzesła były oryginalne, designerskie, wpisujące się w najnowsze trendy, czy raczej tradycyjne. W ofertach sklepów z meblami są komplety stół i krzesła proste w formie, w kolorze białym, pasujące do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich oraz komplety w nowoczesnej odsłonie wybarwione na jasny lub ciemny kolor drewna, z krzesłami tapicerowanymi na siedzisku lub w całości. Jeżeli dotąd nasze wnętrze było raczej klasyczne, może warto na Wigilię je odmienić i spędzić czas z rodziną w nowym, oryginalnym pomieszczeniu?

Najlepiej jest wybrać stół i pasujące do niego krzesła w komplecie. Jeśli jednak chcemy samodzielnie dobrać krzesła do stołu, musimy sprawdzić, czy pasują do siebie stylem oraz czy krzesła nie są zbyt wysokie lub zbyt niskie.