Folia na opakowania i reklamówki foliowe

Obecnie kładzie się duży nacisk na aspekty ekologiczne w różnych dziadzinach naszego życia. To samo dotyczy różnego rodzaju opakowań, worków, woreczków i opakowań.

Rośnie świadomość konsumentów dotycząca konieczności oszczędzania zasobów, dlatego też coraz chętniej robiąc zakupy zwracamy uwagę na opakowania różnych produktów spożywczych w sklepach. To samo dotyczy siatek i reklamówek, obecnie wszystkie siatki plastikowe w sklepach są płatne, dlatego sklepy rozważają wprowadzenie toreb papierowych. W wielu sklepach na działach z pieczywem znajdziemy darmowe torby papierowe na chleb i bułki. Klienci chętnie z nich korzystają. Tego rodzaju opakowania są dobrym pomysłem pod względem ekologicznym, ponieważ można je poddać recyklingowi. Obecnie wiele firm poszukuje tworzyw które będą szybko się rozkładały, przykładem może być worek biodegradowalny, który będzie w 100% kompostowalny. Oznacza to, że po trzech miesiącach w kompostowni przemysłowej maksymalnie dziesięć procent resztek worka może być większe niż dwa milimetry. W wielu krajach istnieje poważny problem o z odpadami, które wyrzucane są do rzek, a następnie spływają do morza. Przy wielu azjatyckich brzegach powstają całe wyspy śmieci. Jest to duży problem z puntu widzenia ekologii, plastik w morzu rozkłada się na małe kawałki, które następnie pochłaniane są przez ryby i różnego rodzaju stworzenia morskie, które następnie mogą trafiać na nasz stół.

Folia plastikowa jest wykorzystywana jest powszechnie wykorzystywana do produkcji worków i opakowań. Jednak folia produkowana jest w długich belach i może być wykorzystywana bardzo uniwersalnie do wielu różnych rzeczy.

Mogą być to przykładowo opakowania na skrzynki E2, odpowiednio wyłożone folią skrzynki nie będą przeciekały dzięki czemu bardzo dobrze nadają się do przechowywania warzyw czy też owoców. Bardzo dobrym pomysłem będzie także możliwość przechowywania w nich mięsa, jak również wielu innych różnych produktów żywnościowych. Często można spotkać także mleko w opakowaniach foliowych, jest bardziej ekologiczne od kupowania mleka w opakowaniach plastikowych. Robiąc zakupy w sklepach z pewności każdy spotkał się z różnego rodzaju woreczkami, można do nich przykładowo wrzucić warzywa czy owoce, ekspedientki mogą zapakować w nie także mięso czy wędlinę. W domu wykorzystujemy woreczki bardzo uniwersalnie, możemy włożyć do nich kanapki. Obecnie w sklepach dostępne są różne rodzaje woreczków HDPE, najczęściej sprzedawane są w opakowaniach po 100 sztuk, dzięki temu będą starczyły na dłuższy czas. Z drugiej strony są one problemem pod względem ekologicznym, ponieważ mogą się rozkładać nawet przez 500 lat i dłużej.

Z pewnością obecnie opracowywane są nowoczesne technologie, pozwalające na dużo szybszy rozkład różnego rodzaju opakowań.

Można tego dokonać poprzez wprowadzenie do tworzywa substancji które pozytywnie wpływają na rozkład. Chociaż zużycie toreb foliowych zmniejsza się w ostatnich latach, każdy człowiek wykorzystuje kilkadziesiąt tego rodzaju toreb rocznie. Utylizacja takiej ilości toreb staje się więc prawdziwym problemem dla ekologów. Coraz częściej krytykuje się stosowanie plastiku w naszym codziennym życiu, zwłaszcza jednorazowe użycie plastikowych toreb. Faktem jest, że pomimo dobrej równowagi ekologicznej w produkcji, plastikowa torba może spowodować ogromne szkody w naszej naturze, jeśli nie zostanie właściwie zutylizowana. Ponieważ plastikowe torby wyrzucane nieświadomie do środowiska potrzebują bardzo dużo czasu, zanim w końcu rozłożą się całkowicie. Unia Europejska chce zmniejszyć zużycie plastikowych toreb: zamiast 200 cienkich plastikowych toreb rocznie każdy obywatel UE powinien zużywać do roku 2025 średnio tylko 40 toreb. Coraz większa ilość sieci handlowych stawia na ekologiczne torby, lub też papierowe. Obecnie także produkuje się ekologiczne reklamówki foliowe HDPE dzięki którym w znacznym stopniu można ograniczyć ilość materiałów niedegradowalnych w naszym otoczeniu.