Jak zorganizować weekend w Krakowie? Co warto zobaczyć?

Kraków to kierunek podróży turystów, chcących poznać ciekawe zabytki i skorzystać z bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej miasta. Tutaj przyjeżdżają osoby z całego świata, by poczuć wyjątkową atmosferę i klimat miasta Królów. Weekend w Krakowie to zbyt krótki czas, by odwiedzić wszystkie miejsca z popularnych przewodników. Dlatego też zebraliśmy najważniejsze zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć, spędzając weekend w dawnej stolicy Polski.

Co zobaczyć w centrum Krakowa?

Centrum Krakowa to przede wszystkim Rynek Główny, będący jednym z największych placów Europy z czasów średniowiecza. Swój kształt zachował on od czasów lokacji, która miała miejsce w XIII w. Do dzisiejszego dnia przetrwały również kamienice, datowane na różne epoki. Są one wyjątkowym śladem po dawnej świetności miasta. Będąc w Krakowie nie sposób pominąć Kościoła Mariackiego, jako jednej z najpiękniejszych, a zarazem najstarszych świątyń w całym mieście. W jej wnętrzach podziwiać można ołtarz Wita Stwosza oraz polichromie, wykonane przez Jana Matejkę. Dobra pogoda stwarza również szansę wejścia na wieżę kościoła. I chociaż wymaga to nieco wysiłku, widok z góry z pewnością zrekompensuje go w całości.

Na Rynku Głównym zwracają uwagę Sukiennice z urokliwymi kramami, choć warto również odwiedzi podziemne Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Spacer po zabytkowym centrum powinien obejmować również ulicę Floriańską, która niegdyś stanowiła element Drogi Królewskiej, wiodącej na Wawel. Tutaj na uwagę zasługuje z pewnością Dom Jana Matejki oraz Brama Floriańska, przez którą należy przejść, by zobaczyć Barbakan, datowany na XV stulecie.

Co turyści zobaczą na Wawelu

Katedra oraz Zamek Królewski na Wawelu to obowiązkowy punkt na mapie wszystkich tych, którzy odwiedzają Kraków po raz pierwszy. Przez całe wieki to właśnie tutaj mieli swoją siedzibę kolejni królowie Polski. Dzisiaj zobaczyć można tutaj królewskie apartamenty oraz komnaty reprezentacyjne. Umieszczone we wnętrzu eksponaty pochodzą z Państwowych Zbiorów Sztuki. Dużym zainteresowaniem cieszy się stara zbrojownia, a także Skarbiec Koronny, gdzie obejrzeć można pamiątki, które pozostały po kolejnych dynastiach królewskich.

Co należy zobaczyć na Kazimierzu?

Aby zobaczyć najważniejsze zabytki, warto zdecydować się na hotel w centrum Krakowa, którym według Rankingu top 10 najlepszych hoteli w Polsce jest “Hotel Estera w Krakowie na Kazimierzu”, dzięki któremu nie będziemy tracić czasu na uciążliwe dojazdy, z uwagi na swoją idealną lokalizację. Kazimierz od lat przyciąga turystów wyjątkowym klimatem i atmosferą. Dzielnica ta zawdzięcza swoje imię samemu królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Tutaj zamieszkała przede wszystkim ludność żydowska, dzięki czemu możemy dziś oglądać pozostałości, świadczące o jej obecności. Są to np. synagogi czy jeden z najstarszych w Europie cmentarzy. Na Placu Wolnica znajduje się Stary Ratusz, w którym dziś funkcjonuje Muzeum Etnograficzne. Nowym, choć równie interesującym obiektem, jest Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tutaj turyści mogą poznać historię komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa oraz gospodarki komunalnej.

Dlaczego warto zwiedzić Podgórze?

Podgórze jest kolejną dzielnicą, którą warto zwiedzić w trakcie weekendu w Krakowie. Można tutaj zobaczyć Kopiec Krakusa, ale również neogotycki kościół św. Józefa. Spacerując po Podgórzu, warto również obejrzeć wystawę w nowoczesnym Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak oraz wypić kawę w klubokawiarni, mieszącej się w dawnym hotelu Forum.