Palenie w kominku a zanieczyszczenie powietrza

Ostatnio wiele mówi się o szkodliwości palenia w kominku dla środowiska. Okazuje się jednak, że uniknięcie tego efektu ubocznego jest możliwe. Na rynku istnieje wiele nowoczesnych kominków o wysokiej sprawności, które nie emitują dużej ilości spalin. Warto też pamiętać, aby do palenia używać jedynie drewna o wysokiej jakości. Dzięki temu palenie w kominku nie będzie szkodliwe.

Palenie w kominku a przepisy prawne

Polskie przepisy prawne dotyczące emisji wkładów kominkowych, nie są restrykcyjne. Do atmosfery urządzenie może wpuścić aż 3345 mg/Nm3 tlenku węgla. Sytuacja nie wygląda tak jednak w każdym kraju Unii Europejskiej. W niektórych krajach przepisy są bardziej zaostrzone, a przez to kominki importowane m.in. z Austrii są dużo bardziej ekologiczne. Jednak od 1 stycznia 2022 roku, wejdzie w życie opracowana przez Unię Europejską dyrektywa, czyli Ekoprojekt. Celem dyrektywy jest oczywiście polepszenie stanu powietrza, co wiąże się z koniecznością zwiększenia efektywności sprzedawanych urządzeń grzewczych. Kupić spełniający wymogi, ekologiczny kominek można już dziś – wiele firm ma w swojej ofercie takie modele. Jeśli firma chce uzyskać certyfikat Ekoprojektu, musi spełnić szereg warunków. Najmniejsza dopuszczalna efektywność energetyczna wkładów kominkowych to 65%. Takie i inne aktualności ze świata zamieszczane są na stronie slowoimysl.pl, gdzie co tydzień publikowane są ciekawe artykuły, także odnośnie kominków.

Ekologiczny kominek – czym kierować się przy wyborze?

Jeśli zależy nam na jak najmniejszym przyczynieniu się do zanieczyszczenia powietrza, wcale nie musimy rezygnować z kominka. Ciężko w końcu wyobrazić sobie dom bez przytulnego zakątka z płonącym drewnem. Warto jednak, aby wybór konkretnego modelu nie był podyktowany jedynie względami estetycznymi. Należy zwrócić uwagę na konstrukcję kominka, a także jego wyposażenie, które spali drewno w sposób efektywny, a dzięki temu ograniczy emisję. Więcej na temat ekologicznego użytkowania kominka znaleźć można na stronie https://www.slowoimysl.pl/artykuly/czy-kominki-zanieczyszczaja-srodowisko, gdzie opisano, w jaki sposób nowoczesne flirty, odpowiednie wkłady i ekologiczny materiał opałowy mogą zredukować liczbę zanieczyszczeń powstających podczas użytkowania kominka. Przy paleniu w kominku, ważną kwestią jest także osiągnięcie wysokiej temperatury. Spaliny będą zawierać wtedy mniej szkodliwych cząstek. Aby móc tak palić, kominek musi być wyposażony w wysoko ognioodporne materiały. Potrzeba też dużo tlenu – dlatego dobry kominek musi posiadać dodatkowe wloty do komory. Dzięki temu efektywność spalania będzie wyższa, a spaliny – mniej szkodliwe.

Jak poprawnie palić w kominku?

Istotny jest wybór dobrego opału. Drewno powinno pochodzić z drzew liściastych, a także mieć mało kory. Kawałki pociętego drewna muszą być przechowywane w przewiewnym, lecz zadaszonym miejscu. Optymalna ilość czasu przechowywania to dwa lata. Dzięki temu drewno osiągnie korzystny poziom wilgotności 20%. Gatunki drewna polecane do opału to grab, jesion, buk oraz dąb. Nie poleca się brzozy, topoli czy olchy, ponieważ są mniej wydajne. Nie mniej istotny jest poprawny sposób palenia. Podłożenie drukowanych gazet pod stos drewna jest częstą i bardzo szkodliwą dla powietrza praktyką. Sprawia ona, że do atmosfery dostają się metale ciężkie oraz gęsty dym. Dlatego zamiast tego warto jest na stosie położyć cienkie kawałki rozpałki. Zaczynając palenie od góry, mamy gwarancję, że płomień jest czysty, a drewno spala się w możliwie jak najbardziej ekologiczny sposób.