Płyty OSB są nieco podobne do sklejki

Sklejka i płyta OSB są do siebie nieco podobne.

Ale chociaż te dwa produkty mogą mieć taką samą konstrukcję, są to niezaprzeczalnie różne materiały konstrukcyjne. Przede wszystkim ich skład jest inny. Sklejka wykonana jest z cienkich arkuszy forniru, które są laminowane krzyżowo i sklejane razem na gorąco. W panelach ze sklejki zawsze występuje nieparzysta liczba warstw, tak że panel jest wyważony wokół jego środkowej osi. Ta strategia sprawia, że sklejka jest stabilna i mniej podatna na kurczenie się, pęcznienie, wypaczanie lub rozwarstwianie.

Płyty OSB są nieco podobne do sklejki

Do budowy szkieletowej odpowiednia będzie płyta OSB

Do wykonania płyt OSB kłody drewna są mielone na cienkie pasma drewna, aby uzyskać zorientowaną tekturę wiórową. Wysuszone pasma miesza się z woskiem i klejem, formuje w grube maty, a następnie prasuje na gorąco w panele. Nie pomyl OSB z płytą wiórową lub płytą waflową, ponieważ jest to zupełnie inny produkt. Wióry w płycie OSB są wyrównane. Warstwy splotów są ułożone jako naprzemienne warstwy, które biegną prostopadle do siebie. Ta struktura naśladuje sklejkę. Inne rodzaje płyt wiórowych są słabsze i mniej sztywne, to jednorodna, przypadkowa kompozycja. Płyta OSB została zaprojektowana tak, aby mieć wytrzymałość i sztywność równoważną sklejce.

Materiał taki jak płyta OSB nie jest powszechnie używany w budownictwie. Wynika to przede wszystkim z nieatrakcyjnego wyglądu. Trudno jest również malować powierzchnie płyt OSB. Te deski można pomalować, ale spowoduje to pewne problemy. Po pierwsze, płyta OSB nie będzie miała idealnie gładkiej tekstury, bez względu na to, jak mocno ją wyszlifujesz. Konieczne może być również nałożenie więcej niż dwóch warstw, ponieważ otwarte pasma szybko wchłoną farbę. Płyta OSB również łatwo ulega uszkodzeniu w miejscach o dużej wilgotności. Ważne jest, aby dbać o powierzchnie płyt OSB, jeśli chcesz, aby przetrwały przez długi czas.

Na stronie https://panelstyl.com.pl/produkty/plyta-osb/ znajdziemy wysokiej jakości materiały konstrukcyjne, jak płyty OSB. Krawędzie powierzchni płyt OSB są bardzo porowate, dlatego musisz szczególnie chronić je przed wilgocią i zastosować uszczelnienie.