Jak przygotować przeprowadzkę? Oto kilka rad.

W życiu większości z nas nadchodzi moment, w którym zmieniamy adres. Czasem zdarza się to nawet wielokrotnie, zanim znajdziemy wymarzone miejsce na ziemi. Przeprowadzka jest dla ciebie ekscytująca, ale jednocześnie wydaje się ogromnym przedsięwzięciem i na samą myśl o niej brakuje ci sił?

Podpowiadamy, jak możesz ułatwić sobie ten proces.

1. Pierwsze i najważniejsze, o czym musisz pamiętać to załatwienie spraw urzędowych. Zadbaj o to na miesiąc przed przeprowadzką. W końcu w wielu instytucjach będziesz zmuszony zgłosić zmianę swojego adresu. Zaplanuj konkretny dzień przeprowadzki, aby móc wynająć firmę, która pomoże z przewozem mebli i kartonów.

2. Nawet jeśli zostało ci jeszcze trochę czasu, zacznij jak najwcześniej się organizować. Nie zabieraj do nowego gniazdka wszystkich niepotrzebnych gratów czy rzeczy, których od dłuższego czasu miałeś zamiar się pozbyć, ale jakoś nigdy nie było na to czasu. Postaraj się sprzedać, oddać lub wyrzucić wszystko to, co zalega w twoim starym domu, lub mieszkaniu. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ilość koniecznych do zabrania przedmiotów.

3. Dopiero kilka dni przed przeprowadzką prawdopodobnie zdasz sobie sprawę z tego, ile rzeczy musisz spakować. Nie zwlekaj więc z przygotowaniem folii, toreb, kartonów, nie wyrzucaj gazet i zniszczonych papierów. Wszystko na pewno bardzo ci się później przyda. Jeśli nie zaczniesz składować tego typu rzeczy wystarczająco wcześnie, możesz być zaskoczony tym, ile będziesz musiał wydać na zakup nowych opakowań w sklepie. Nie ma sensu przepłacać. Popytaj rodziny, znajomych, sąsiadów, dołącz do grup śmieciarkowych w twoim mieście. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz trochę gotówki, ale także postąpisz ekologicznie!

4. Rzeczy, które nie są używane przez ciebie na co dzień, staraj się podzielić kategoriami i spakować, aby na koniec zostało ci jak najmniej pracy. W tym przypadku najważniejsza jest segregacja małych przedmiotów, które mają największe szanse na przypadkowe zniknięcie podczas przeprowadzki. Odpowiednio wcześniej zainwestuj także w organizery np. do przypraw, mąk, makaronów i innych rzeczy, które trzymasz w kuchni. W ten sposób będzie ci łatwiej zapanować nad całym bałaganem.

5. Ułóż plan, według którego spakujesz cały swój dobytek. Najlepiej, jeśli każdy pokój opróżnisz osobno i po kolei. Za każdym razem, gdy zamykasz wypełniony karton, opisz z zewnątrz, co się w nim znajduje. To nie tylko ułatwi ci rozpakowywanie wszystkiego w nowym miejscu, ale dostarczy także istotnych informacji czy nie włożyłeś do środka czegoś delikatnego, typu szkło, porcelana, ramki ze zdjęciami i inne. Nie myśl, że zapamiętasz, gdzie co umieściłeś, bo na tym kartonie przykleisz kawałek kolorowej taśmy, a inny jest rozdarty z boku. Pamięć bywa zawodna, więc jeśli nie chcesz niepotrzebnie się denerwować i dokładać sobie pracy, zapakuj i opisz wszystko w staranny sposób.

6. Jeśli do tej pory wynajmowałeś lokal, musisz pamiętać, że należy oddać go właścicielowi w takim stanie, w jakim został ci on przekazany przy podpisaniu umowy. Postaraj się naprawić wszystko to co, uległo zniszczeniu i zadbaj o stan techniczny mieszkania. Przed samym przyjazdem firmy przeprowadzkowej, spisz wszystkie liczniki.

7. Zwierzęta lub dzieci postaraj się w dzień przeprowadzki oddać pod opiekę zaufanym osobom. Cały ten proces będzie od ciebie wymagał skupienia i dobrej organizacji. Dobrze byłoby, gdybyś mógł tego jednego dnia poświęcić uwagę tylko temu tematowi i dopilnować by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.

8. I co najważniejsze: stres i pośpiech to najgorsi doradcy. Zaparz melisę, siądź wygodnie w fotelu i przemyśl krok po kroku, co należy zrobić. Pamiętaj! Tylko spokój cię uratuje.