Pracownicy z Ukrainy – dlaczego warto ich zatrudnić?

Na polskim rynku pracy brakuje specjalistów takich jak lekarze, pielęgniarki, budowlańcy oraz spawacze. Zatem nasi przedsiębiorcy, aby załatać braki kadrowe, zatrudniają pracowników z Ukrainy. Wśród nich można znaleźć wielu dobrych fachowców z różnych branż. A dlaczego warto dać pracę Ukraińcom?

Pracownicy z Ukrainy - dlaczego warto ich zatrudnić?

Pracownicy z Ukrainy – ratunkiem dla polskiej gospodarki

Nasi pracodawcy wciąż szukają sposobów, aby zapełnić braki kadrowe w swoich przedsiębiorstwach. W naszym kraju coraz trudniej znaleźć im odpowiednich kandydatów do pracy. Spowodowane jest to niskim bezrobociem, pogłębiającym się niżem demograficznym i rosnącymi wymaganiami finansowymi Polaków.

Pracownicy z Ukrainy są dlatego tak mile widziani na naszym rynku pracy. Nasi pracodawcy cenią ich przede wszystkim za rzetelność i dokładność. Oczywiście cudzoziemcy ze Wschodu to niejedyne osoby przyjeżdżające do naszego kraju w celach zarobkowych. Coraz częściej na polskich budowach, w szpitalach i zakładach produkcyjnych spotkać można pracowników z Azji. Jednak to Ukraińcy wciąż stanowią większość obcokrajowców w naszym kraju. Można więc śmiało stwierdzić, że są ratunkiem dla naszej gospodarki. Przede wszystkim pozwalają polskim przedsiębiorcom wywiązać się ze zleceń i kontraktów.

Co łączy Polaków i Ukraińców? Bardzo wiele!

Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy mają bogatą historię i dorobek kulturowy. Te dwa narody jak żadne inne walczyły o swoją niepodległość i wolność. Z obywatelami z Ukrainy naszych rodaków łączy zatem o wiele więcej niż tylko podobnie brzmiący język. Bliskość geograficzna natomiast sprawia, że Ukraińcy chętnie migrują do Polski w celach zarobkowych. A kiedy już znajdą się w naszym kraju, doskonale się w nim odnajdują.

Pracownicy z Ukrainy – ich zatrudnienie nie wymaga skomplikowanych formalności

Wielu przedsiębiorców, chcąc zatrudnić pracowników z Ukrainy, zwraca się do agencji pracy tymczasowej. To właśnie owa agencja zajmuje się rekrutacją, transportem oraz zakwaterowaniem obywateli ze Wschodu.

Nie ma się też co obawiać formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na pracę. Jeśli pobyt Ukraińca w naszym kraju nie przekracza 6 miesięcy, w ogóle nie jest ono wymagane. Jedyne, co jest konieczne to oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Znacznie przyspiesza ono legalizację zatrudnienia obywatela ze Wschodu.

Tylko w sytuacji, kiedy pracodawca chce dać Ukraińcowi stałe zatrudnienie, musi postarać się dla niego o pozwolenie na pracę.

Ukraińcy to pracownicy rzetelni, zmotywowani i dyspozycyjni

Nasi pracodawcy, którzy zdecydowali się zatrudnić pracowników z Ukrainy, nie mogą narzekać. Obywatele ze Wschodu to osoby, zmotywowane, rzetelne i przede wszystkim dyspozycyjne. Ukraińcy przybywający do naszego kraju w celach zarobkowych, chcą uzbierać jak najwięcej pieniędzy, dlatego często biorą nadgodziny oraz pracują w weekendy. Dla Polaków taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia.

Pracownicy z Ukrainy – naszym pracodawcom opłaca się ich zatrudniać

Polscy przedsiębiorcy szukają oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Jeśli mogą zatrudnić pracownika z Ukrainy, który godzi się na oferowane warunki płacowe, staje się to dla nich opłacalne.

Ukraińcy zarabiają w Polsce minimalną kwotę, czyli 2062 złote netto. To ponad 3 razy więcej, niż mogliby otrzymać w swoim kraju. Jak widać zatem migracja obywateli ze Wschodu do naszego kraju, opłaca się nie tylko polskim pracodawcom, ale i samym cudzoziemcom. Ponadto ci ostatni uważają, że u nas panują dobre warunki do życia i pracy. Nasze krajowe firmy szybko się rozwijają, a co za tym idzie – poszukują kandydatów do pracy.

Pracodawcy, którzy zdecydują się na współpracę z agencją pracy tymczasowej, mogą tylko zyskać. Przede wszystkim firma zajmująca się rekrutacją i zatrudnianiem obcokrajowców, załatwia wszelkie kwestie formalne. Ponadto zaproponuje dogodne warunki zatrudnienia pracowników z innych krajów: umowę o pracę, outsourcing pracowniczy czy leasing pracowników. Wszystko zależy od tego, jakie aktualnie możliwości finansowe i zapotrzebowanie kadrowe ma przedsiębiorca.

Nawet jeśli rynek pracy w Polsce się skurczy (w wyniku pandemii), dla Ukraińców nie zabraknie zajęcia. Chętnie bowiem podejmą się wykonywania tych prac, o których Polacy nawet nie chcą słyszeć.