Czy warto się zdecydować na ogrzewanie podłogowe?

W ostatnich latach widoczny jest wyraźny wzrost popularności ogrzewania podłogowego. Niegdyś kojarzone z luksusem występującym jedynie w łazienkach jednorodzinnych domów, dziś spotykane jest powszechnie zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i większych apartamentach czy w biurach bądź obiektach wypoczynkowych. Instalacje grzewcze tego rodzaju stały się standardem w nowoczesnym budownictwie oraz nie stwarzają trudności przy instalacji w lokalach charakterystycznych dla starszej infrastruktury.

Jakie są największe zalety podgrzewanej podłogi?

Niewątpliwie najczęściej wymienianą zaletą jest uczucie komfortu jakie zapewnia swobodne poruszanie się boso po podłodze. Możemy spokojnie pożegnać się z nieprzyjemnym uczuciem związanym z zetknięciem stopy z zimną nawierzchnią. Jest to również wspaniałe rozwiązanie dla najmłodszych członków rodziny. To właśnie dzieci w trakcie zabawy spędzają masę czasu na podłodze oraz jak powszechnie wiadomo, nie mają sobie równych w gubieniu skarpetek.

Kolejnym powodem przyczyniającym się do rozpowszechnienia ogrzewania podłogowego jest możliwość odzyskania przestrzeni, jaką zajmują kaloryfery potrzebne do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Wielu deweloperów z tego właśnie powodu wybiera podgrzewanie podłogowe zamiast grzejników kojarzonych z poprzednią epoką. Doceniają to szczególnie osoby cierpiące na alergie oraz wyczulone na kurz. Starsze instalacje w postaci kaloryferów często znajdowały się w sąsiedztwie okna, co przyczyniało się do roznoszenia kurzu oraz alergenów na skutek cyrkulacji powietrza. Zjawisko to nie występuje, jeśli na jej miejsce zastosowano instalację umożliwiającą podgrzanie podłogi. Ma ona również pozytywny wpływ na wilgotność powietrza, dzięki czemu nie oddychamy tzw. suchym powietrzem.

Wzrost popularności dostrzec można także w branży turystycznej. Szukając idealnego miejsca na wypoczynek czy wyjazd służbowy, można bez trudu wyświetlić obiekty, gdzie udogodnienie w postaci podgrzewanej podłogi występuje w standardzie. Dla osób przyzwyczajonych do takiego rozwiązania to jedyna słuszna możliwość.

Gdzie najlepiej zainstalować podgrzewaną podłogę?

Nie da się ukryć, że zdania w kwestii wyboru najlepszego pomieszczenia są mocno zróżnicowane. Łazienka to oczywiście powszechnie sprawdzony i ceniony pewniak, ale z pewnością niejedyny pretendent do tronu. Ze względu na równie często występujące na podłodze kafelki kolejnym pomieszczeniem jest kuchnia. Podejrzewamy, że popularność zyskała dzięki amatorom nocnych wycieczek do lodówki. Jednocześnie zapomnieć nie można o sypialniach, w których to właśnie stawiamy pierwsze kroki każdego dnia. Salon wskazany został najgłośniej przez najmłodszych członków rodziny oraz odwiedzających ich gości.

Czy ogrzewanie domu w taki sposób jest ekologiczne?

Oczywiście, że tak. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii rozwiązania w postaci podgrzewania podłogowego mogą być zasilane za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu już w ciągu kilku lat możemy cieszyć się zerowymi kosztami ogrzewania domu oraz zwrotem kosztów inwestycji w dalszej perspektywie czasowej.