Kawa i herbata mają wielu zwolenników na całym świecie

Kawa i czarna herbata mogą pomóc w utracie wagi i chronić przed niektórymi chorobami przewlekłymi poprzez różne procesy metaboliczne.

Ponadto wysoka zawartość kofeiny w kawie może zapewnić szybki zastrzyk energii, podczas gdy połączenie kofeiny i L-teaniny w czarnej herbacie zapewnia bardziej stopniowy wzrost energii. Oba napoje są zdrowe i bezpieczne spożywane z umiarem, więc wybór może sprowadzać się do osobistych preferencji smakowych. Chociaż naukowcy skupiają się przede wszystkim na kawie, badając pozytywne działanie kofeiny, oba napoje, mimo że zawierają różne ilości tej substancji, mogą zapewnić związane z tym korzyści zdrowotne. Wypita rano filiżanka kawy poprawia czas reakcji, pamięć i przetwarzanie informacji, co jest potrzebne do wykonywania wielu obowiązków w pracy. Co więcej, wpływ kawy na poziom energii następuje niemal natychmiast. Kofeina ma również wiele właściwości zdrowotnych, takich jak redukcja tkanki tłuszczowej, zmniejszenie widoczności cellulitu, oraz zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 poprzez poprawę wrażliwości na insulinę. Co więcej, umiarkowane spożycie kofeiny wiąże się z działaniami ochronnymi przeciwko chorobie Alzheimera, Parkinsona i chorobie wątroby. Kofeina jest silnym stymulantem, który kojarzy się z ochroną przed niektórymi chorobami przewlekłymi.

Kawa zawiera więcej kofeiny na porcję niż czarna herbata, ale oba napoje mogą przynieść związane z tym korzyści.

Dobry sklep z kawą ma wiele rodzajów tego popularnego napoju w ofercie, od ziarnistej po mieloną o wielu ciekawych smakach. Przeciwutleniacze chronią twoje ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi niektórych chorób przewlekłych oraz spowolnić procesy starzenia. Zarówno herbata, jak i kawa są pełne przeciwutleniaczy, głównie polifenoli, które przyczyniają się do ich charakterystycznego smaku i właściwości prozdrowotnych. Oprócz działania przeciwutleniającego, polifenole są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.