Wielkie porządki: co można zrobić z niepotrzebnymi rzeczami?

Nadmiar rzeczy potrafi doskwierać równie mocno jak ich niedobór. Jeśli przedmioty, które gromadzimy przez lata, zaczynają nas przytłaczać i czujemy, że brakuje nam przestrzeni na oddech, warto przedsięwziąć kroki, aby to zmienić. Gruntowne porządki nie należą do najprostszych, ale korzyści, jakie z nich płyną, wynagradzają trudy z nawiązką. Pozostaje pytanie – co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami? Wyrzucić, sprzedać? Wypróbować self storage? A może wspomóc potrzebujących? Sprawdź, jakie są dostępne opcje!

1. Śmietnik

Czasem najłatwiej jest po prostu spakować nieużywane rzeczy do worków i udać się z nimi na śmietnik. Jest to z pewnością opcja łatwa i szybka, ale niekoniecznie najrozsądniejsza. Jeśli wyrzucać, to tylko takie rzeczy, które nikomu się już nie przydadzą. Splamione, potargane ubrania, zamoczone i niekompletne książki, meble nadgryzione zębem czasu, schodzone buty… z tego nie będzie już pożytku. Wyrzucając niepotrzebne przedmioty, pamiętaj o segregacji śmieci!

2. Sprzedaż lokalna lub internetowa

Jeśli rzecz, której już nie potrzebujesz, jest w dobrym lub idealnym stanie, najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem wydaje się sprzedaż. Możliwości jest wiele! Jeśli chodzi o sprzedaż lokalną, możesz skorzystać z komisu (zwłaszcza w przypadku sukni ślubnej, mebli czy sprzętu AGD) albo wystawić swoje przedmioty na targu czy kiermaszu. Na pchlim targu można wystawić nie tylko antyki, ale też zabawki, dekoracje wnętrzarskie czy ubrania. Zorientuj się tylko, na jakiej zasadzie działa wykup własnego miejsca. Warto dodać, że niektóre lumpeksy i większość antykwariatów skupują dobra od indywidualnych dostawców.

Oczywiście całą procedurę sprzedaży bardzo uprościł Internet. W perspektywie miejscowej przydają się zwłaszcza portale ogłoszeniowe w rodzaju OLX czy Gumtree, a także lokalne grupy na Facebooku, np. poświęcone wyłącznie książkom, grom planszowym czy kosmetykom. Jeśli interesuje Cię szerszy zasięg, np. cała Polska, skorzystaj z serwisów aukcyjnych (jak Allegro czy eBay) lub portale sprzedażowe skupione na danej grupie przedmiotów.

3. Boksy do wynajęcia

Nie musisz wcale pozbywać się swoich rzeczy na zawsze! Jeśli nie używasz czegoś zbyt często, ale jednocześnie wiesz, że to coś jeszcze ci się przyda (jak ubrania sezonowe, pamiątki czy kolekcje hobbystyczne), doskonałym wyjściem będzie wynajem małego magazynu. Przykładem może być Róża Rent – firma oferująca schludne, nowoczesne boksy magazynowe w Katowicach. Nie dość, że klienci mogą liczyć na całodobowy dostęp do swoich rzeczy, pełną ochronę obiektu i wszelkie przydatne ułatwienia (łącznie z usługami operatora wózka widłowego), to jeszcze mogą skorzystać z elastycznych warunków umowy. Decydując się na magazyny do wynajęcia, warto zwrócić uwagę zarówno na dostępne wielkości boksów, jak i właśnie na warunki najmu – długość, okres wypowiedzenia, zakres przedmiotów, jakie można zmagazynować. Na stronie Róża Rent odnajdziesz szczegółowy cennik i informacje o warunkach przechowywania. Dodatkowo w dziale Aktualności znajdują się nowinki, promocje i szereg przydatnych porad, także na temat skutecznego porządkowania i bezpiecznego magazynowania swoich rzeczy.

4. Coś za coś, czyli wymiana

Jeśli nie zależy ci na zredukowaniu ilości rzeczy, a po prostu chcesz pozbyć się jednych przedmiotów, żeby zrobić miejsce na drugie – wymiana to strzał w dziesiątkę! Większe miasta co jakiś czas organizują tzw. SWAPy, czyli akcje wymiany ubrań, książek lub innych rzeczy. Chętnych na wymianę nie brakuje w internecie, w tym na Facebookowych grupach tematycznych czy na forach takich jak Wizaż.

5. Pomoc potrzebującym

Zawsze jest ktoś, komu przydadzą się używane rzeczy. Czasem niepozorny podarunek potrafi znacznie wpłynąć na komfort życia osoby w potrzebie. Ubrania, obuwie czy pościel (byle w dobrym stanie!) możesz wrzucić do oznakowanego kontenera. Często organizowane są także charytatywne zbiórki takich artykułów – wystarczy wtedy wystawić przygotowane worki przed dom. Jeśli masz trochę czasu, możesz samodzielnie podjechać do punktu zbiórki żywności czy środków czystości. A jeśli masz tego czasu więcej, możesz zorganizować akcję pomocową, na przykład zebrać koce i pościel na rzecz schroniska dla zwierząt.

6. Miły prezent

Ta opcja rzadko przychodzi nam do głowy, choć stanowi doskonałe rozwiązanie problemu nadmiarowych rzeczy! Jeśli wiesz, że dany przedmiot spodoba się bliskiej ci osobie, po prostu jej go podaruj! Nie musisz czekać na żadne szczególne okoliczności – upominek od serca bez specjalnej okazji sprawi jeszcze więcej radości, oczywiście o ile będzie trafiony. Przypomnij sobie, czy ktoś nie komplementował kiedyś spódnicy, którą właśnie zamierzasz sprzedać lub wyrzucić? Jeśli tak – wiesz, co robić!

7. Drugie życie

Coś dla kreatywnych i zaradnych osób. Jeśli masz ciągoty do ręcznych robótek, uwielbiasz podglądać inspiracje DIY, a najlepiej dysponujesz własnym zestawem majsterkowicza i/lub maszyną dla szycia – to coś dla ciebie! Wiele rzeczy nadaje się do podreperowania i przerobienia, a często z takich inicjatyw wyłania się zupełnie nowa jakość. Czasem wystarczy barwnik lub farba w sprayu i trochę wolnego czasu, żeby cieszyć się starym przedmiotem, który zyskał drugie życie.

Zapraszamy do porządków! Każdą rzecz rozpatruj osobno i zastanów się, która opcja będzie tą najodpowiedniejszą. Aukcja na Allegro? Wymiana w lokalnej knajpce? Magazyny do wynajęcia? A może weekend z DIY? To zależy tylko od Ciebie!