Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć

Wizyty u dentysty to dla wielu osób niezbyt przyjemny temat. Warto jednak wiedzieć podstawowe rzeczy o tym, jak działają gabinety i jak wyglądają najnowsze metody leczenia stomatologicznego. Współcześnie opracowano bowiem wiele nowych, praktycznych i bezpiecznych metod pozwalających uporać się z rozmaitymi problemami stomatologicznymi. Jednym z popularnych zabiegów, przez które przeszedł lub przejdzie niemal każdy z nas, jest leczenie kanałowe. Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie.

Zapalenie miazgi zęba

Miazga to galaretowata tkanka, która składa się z naczyń krwionośnych oraz nerwów. Jej zadaniem jest zabezpieczenie jamy ustnej przed różnymi drobnoustrojami. Problem pojawia się, gdy dochodzi tu do zapalenia. Jego przyczyną jest próchnica. W takim przypadku należy niezwłocznie podjąć działanie. Na czym polega leczenie kanałowe? Po dokładnym zdezynfekowaniu zęba kanały są wypełniane materiałami, których zadaniem jest uszczelnienie tkanki korzenia zębowego. W efekcie rozwój bakterii zostaje powstrzymany.

Nowoczesne metody leczenia

Jeśli chodzi o leczenie kanałowe w Łodzi https://klinikastomatologii.eu/leczenie-kanalowe/ czy w innych większych miastach, mamy do wyboru szereg specjalistycznych gabinetów. To bardzo ważne, aby postawić na specjalistów z doświadczeniem. Jeszcze całkiem niedawno leczenie tego typu problemów polegało na zatruwaniu zęba. Nie podawano też znieczulenia. Na szczęście obecnie wygląda to inaczej i przede wszystkim dużo bezpieczniej. Zabiegi są wykonywane przez wykwalifikowanych endodontów. Zwracajmy uwagę na to, aby gabinet, który wybierzemy, był wyposażony w nowoczesny sprzęt i spełniał wymagania, jakie niesie ze sobą współczesna endodoncja. 

Leczenie kanałowe, zwane też endodontycznym, to sposób na pozbycie się problemu zapalenia miazgi zęba. Nie jest to wprawdzie zabieg komfortowy, ale dzięki znieczuleniu nie jest bolesny. Możliwe jest jedynie odczuwanie bólu bezpośrednio po zabiegu. Przyczyną tego jest fakt, że podczas zabiegu ingeruje się w unerwioną i ukrwioną tkankę wewnątrz zęba, a także w tkanki okołowierzchołkowe. Jest to jednak konieczne do uporania się z problemem i wyleczenia zębów.