Proces parzenia herbaty – zrób to dobrze

Nie od dziś wiadomo, że herbata jest niezwykle zdrowa i ma korzystny wpływ na nasz organizm.

Przykładowo picie do trzech filiżanek herbaty dziennie pomaga zachować zdrowie serca i chroni nas przed ryzykiem wystąpienia udaru, a także obniżają poziom złego cholesterolu. Szczególnie korzystne są herbaty zielone i białe, które są najmniej przetworzonymi rodzajami herbat i mają wiele przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Taką samą korzyść możesz odnieść pijąc jedną filiżankę herbaty matcha, która jest zrobiona ze zmielonych liści zielonej herbaty i jest uważana za odpowiednik 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty.

Proces parzenia herbaty - zrób to dobrze

Jak zaparzyć herbatę liściastą

Mieszanki ziołowe herbat nie zawierają kofeiny, podczas gdy tradycyjne herbaty zawierają znacznie mniej kofeiny, niż zwykle znajduje się w kawie. Oznacza to, że możesz spożywać herbatę o każdej porze dnia, również wieczorem. Jeśli próbujesz przestawić się z kawy na herbatę, wypróbuj herbatę z palonego korzenia cykorii, która nie tylko dobrze smakuje i przypomina kawę, ale również pomaga zmniejszyć stres i jest prebiotykiem, więc może być to napój pomocny w zaburzeniach pracy jelit.

Herbaty to również świetna bezkaloryczna alternatywa dla wody, ponieważ zapewnia wiele opcji smaku, dodatków i wszechstronności spożywania na ciepło i na zimno. Możesz do herbaty dodać różne składniki i przyprawy, jak imbir, goździki, cynamon, kardamon, owoce suszone czy świeże w zależności od pory roku, jak truskawki, pomarańcze, mandarynki, a nawet płatki kwiatów, jak róża, lawenda, nagietek. Oznacza to, że możesz nawadniać się czymś innym niż samą wodą, poszukując ciekawych opcji smakowych. Dzięki herbatom w ciekawych smakach łatwiej jest również zrezygnować ze słodkich napojów.

Herbatę najlepiej jest kupować w całych suszonych liściach, a nie w torebkach, Przyda nam się zatem odpowiedni zaparzacz do herbaty. Możemy znaleźć w sklepach różnorodne zaparzecze do herbat, jak również różnej wielkości sitka. Nie kosztują one wiele, zatem wielbiciele świeżo parzonej liściastej herbaty mogą się nią cieszyć bez obecności fusów w filiżance.