Jak często aktualizować stronę na WordPressie?

WordPress to jedna ze zdecydowanie najpopularniejszych platform, służących tworzeniu stron internetowych. Jak nietrudno się domyślić, wymagają one jednak regularnej aktualizacji, by zainteresować potencjalnych klientów i zwiększyć widoczność w popularnych przeglądarkach. Jak często aktualizować stronę na WordPressie i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiadamy na pytania, zadawane najczęściej przez użytkowników platformy.

Samodzielnie czy z pomocą – jak najlepiej aktualizować stronę na WordPressie?

Współczesne technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, otwierając przed użytkownikami cały wachlarz różnorodnych możliwości. Aby jednak móc z nich w pełni skorzystać, konieczna jest stała kontrola nad stroną i jej bieżące aktualizacje

Można je przeprowadzać samodzielnie lub też powierzyć to zadanie specjalistom. Jedną z najczęściej wybieranych ofert w tym zakresie znajdziesz na stronie www.webros.pl, której właścicielem jest Michał Pytko, zajmujący się kompleksowym wsparciem stron, tworzonych na platformie WordPress. Obejmuje ono m.in. regularne aktualizacje, monitoring dostępności czy tworzenie kopii bezpieczeństwa. Taka profesjonalna pomoc pozwala wyeliminować ryzyko ewentualnych błędów w wyświetlaniu strony, na co warto zwrócić uwagę zwłaszcza wówczas, gdy to właśnie ona jest głównym źródłem dochodu firmy.

Jakie działania obejmuje aktualizacja strony?

Aktualizacja strony na WordPressie może przybierać różną formę. Dotyczy ona bowiem:

  • treści, zamieszczanych na stronie – mowa tutaj przede wszystkim o aktualnościach, zdjęciach w galeriach czy też wpisach blogowych. Dzięki takim działaniom strona lepiej pozycjonuje się w popularnej przeglądarce, co z kolei zwiększa jej widoczność dla potencjalnych odbiorców oferowanych towarów lub usług,
  • wtyczek i szablonów – co zmniejsza ryzyko wirusa lub ataku hakerskiego,
  • motywu graficznego – jeśli został on zakupiony, nie zaś zaprojektowany w ramach indywidualnego zlecenia.

Jak często aktualizować wtyczki na WordPressie?

Współcześnie zaleca się, by wtyczki i treści na WordPressie aktualizować jak najczęściej, w trosce o bezpieczeństwo i funkcjonalność strony. Aby działać skutecznie, warto więc przynajmniej raz na kilka tygodni sprawdzać dostępne aktualizacje, tym bardziej, że platforma WordPress wyświetla powiadomienia o wszelkich nowościach w tym zakresie.

Dobrym nawykiem jest również stworzenie kopii zapasowej witryny, jeszcze przed dokonaniem aktualizacji oraz ich sprawdzanie w środowisku testowym, co z chęcią wykorzystują posiadacze roboczej strony internetowej. W świetle powyższych słów nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób rezygnuje z samodzielnych aktualizacji, powierzając tego rodzaju działania w ręce specjalistów.

Dlaczego warto dokonywać regularnych aktualizacji strony?

Regularne aktualizacje strony na WordPressie niosą ze sobą wiele korzyści. Dotyczą one przede wszystkim zwiększonego bezpieczeństwa, które uzyskuje się dzięki poprawie zabezpieczeń i dostosowaniu ich do aktualnych potrzeb i zagrożeń. Zaktualizowane wtyczki minimalizują ryzyko ataku hakerskiego, co chroni nie tylko właściciela strony, ale również dane osób, które ją odwiedzają. 

Okresowe aktualizacje pozwalają także zwiększyć wydajność witryny, co z pewnością doceniają użytkownicy, korzystający z zamieszczonych na niej treści. Warto podkreślić jednocześnie, że takie działania umożliwiają też pełne korzystanie z potencjału nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zwiększając funkcjonalność strony i ulepszając interfejs użytkownika. 

Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak regularnych aktualizacji?

Wiesz już, dlaczego warto regularnie aktualizować stronę na WordPressie i jak często to robić. Na koniec należy jednak wspomnieć również o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zaniechanie takich działań. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • luki w bezpieczeństwie, zwiększające ryzyko ataku hakerskiego i zainfekowania strony wirusem lub złośliwym oprogramowaniem,
  • zmniejszenie wydajności, przekładające się na spowolnienie czasu ładowania, a w konsekwencji na niezadowolenie użytkowników,
  • problemy z kompatybilnością, mogące doprowadzić do poważnej awarii witryny.

Jak widać, troska o regularne aktualizacje to warunek sukcesu każdej firmy, dbającej o swój wizerunek nie tylko w realnym, ale również i w wirtualnym świecie.