Modernizacja firmy nie jest łatwym zadaniem. Dziś jednak właściciele różnego rodzaju przedsiębiorstw mają możliwość wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w postaci oprogramowania, wspierającego proces unowocześniania firmy. Przed wdrożeniem systemów warto jednak wiedzieć, czym różni się ERP od CRM?
Jaka jest różnica pomiędzy ERP i CRM?
Ci, którzy nie chcą zagłębiać się w szczegóły mogą stwierdzić, że pomiędzy systemami CRM i ERP nie ma żadnej istotnej różnicy. W rzeczywistości nie jest to jednak prawdą. Podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy celu, do którego zmierzają. System CRM wykorzystywany bywa bowiem w utrzymywaniu relacji ze stałymi klientami i pozyskiwaniu nowych. ERP z kolei odnosi się do wszystkich zasobów danego przedsiębiorstwa, pozwalając na skuteczne zarządzanie nimi. Co ważne, oba te systemy mogą, a często nawet powinny, być używane jednocześnie.
Czym jest oprogramowanie ERP?
Specjaliści z warszawskiej firmy ODL, cieszącej się niesłabnącym zaufaniem klientów od 28 lat, podjęli się zdefiniowania systemu ERP. W artykułach blogowych wielokrotnie poruszali również tematykę zastosowania obu systemów i korzyści z nich płynących. Najogólniej rzecz ujmując, oprogramowanie dla biznesu, tj. system ERP wykorzystywany jest do planowania zasobów firmy. Dzięki niemu możliwe jest zebranie informacji ze wszystkich działów, tworzących przedsiębiorstwo. Zarejestrowanie i integracja różnych obszarów działalności (jak np. zakupy, zasoby ludzkie czy sprzedaż) pozwala na usprawnienie sposobów ich działania, a więc na poprawę jakości procesów, jakie zachodzą w danej firmie. Oprogramowanie ERP działa w tle.
Co to jest oprogramowanie CRM?
System CRM służy z kolei do zarządzania relacjami zarówno z nowymi, jak i ze stałymi klientami, wspierając ich organizację i optymalizację. W oprogramowaniu CRM gromadzone są dane, związane z różnymi transakcjami, jakie zachodzą pomiędzy firmą i jej klientami. Dzięki niemu wszelkie informacje zostają skupione w jednym miejscu. Należą do nich np. dane adresowe, numery kontaktowe czy też historia zakupów. Stworzenie profilu klienta pozwala z kolei dopasować do niego swoją ofertę i spełnić indywidualne oczekiwania. Zdarza się, że systemy CRM umożliwiają również automatyzację procesów marketingowych.
Który system wybrać – ERP czy CRM?
Różnice pomiędzy oprogramowaniem CRM i ERP są dość znaczące. Przede wszystkim jest to obszar działania. ERP skupione jest na wewnętrznych procesach, zachodzących w przedsiębiorstwie, dążąc do ich usprawnienia, a w konsekwencji również do obniżenia wydatków. System CRM z kolei skupiony jest na relacjach z klientami, a więc na generowaniu przychodu. Tak więc pierwszy z nich dąży do ograniczenia wydatków, drugi z kolei skupiony jest na zwiększeniu wpływów finansowych. Oba te cele są niezwykle ważne z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem może być korzystanie z obu systemów. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości zintegrowania CRM i ERP, warto skorzystać z doświadczenia pracowników firmy ODL, którzy z pewnością udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania, rozwiewając obawy i wątpliwości.