Poznaj sposoby na ogrodzenia frontowe

Jakie ogrodzenia frontowe warto stawiać na posesji otaczającej dom jednorodzinny? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płotów, które doskonale mogą pełnić funkcję reprezentacyjną. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy.

Ogrodzenia frontowe i ich funkcje

Strzegą dostępu do posesji przed dostępem osób trzecich. Zapewniają też prywatność i pełnią funkcję reprezentacyjną. Ogrodzenia frontowe często różnią się znacznie formą od pozostałych elementów płotu otaczającego posesję. Wykonane są z lepszej klasy materiałów, są bardziej trwałe i prezentują się bardziej estetyczne. Zwykle dopasowane są stylistycznie do charakteru zabudowy działki oraz architektury sąsiedztwa. Ważną cechą, która wyróżnia ogrodzenia frontowe jest również fakt, że w ich linii umiejscowione są główne bramy wjazdowe oraz furtki wejściowe. Inwestorzy stawiający ten rodzaj ogrodzeń zwykle przeznaczają na nie większą część budżetu zarezerwowanego na budowę płotu.

Jakie ogrodzenia wybrać?

Najlepszym sposobem na budowę ogrodzenia frontowego jest skorzystanie z prefabrykowanych produktów, które są gotowe do szybkiego montażu. Chodzi o płoty systemowe, czyli konstrukcje, które składają się  dopasowanych do siebie elementów – przęseł ogrodzeniowych, słupków, wsporników i akcesoriów montażowych. W ofercie producentów wytwarzających tego rodzaju elementy są też bramy i furtki. Ogrodzenia frontowe mogą być wytwarzane z różnych elementów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są płoty metalowe, które są najbardziej trwałe i solidne. Praktyczne walory użytkowe mają również konstrukcje wykonane z tworzywa sztucznego lub betonu. Tego rodzaju płoty nie wymagają też intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Atrakcyjnie pod względem wizualnym prezentują się natomiast eleganckie ogrodzenia drewniane. Montaż tego typu konstrukcji jest bardzo łatwy. Wcześniej należy tylko odpowiednio przygotować podłoże, na którym ma stanąć płot. W większości przypadków konieczna jest też budowa fundamentów, a w niektórych – schludnych murowanych słupków, na których mocuje się przęsła.