Jakie są skuteczne metody leczenia przewlekłego bólu

Istnieje wiele możliwości leczenia przewlekłego bólu.

Ogólna kategoria leków obejmuje zarówno doustne, jak i miejscowe terapie stosowane w leczeniu bólu przewlekłego. Leki doustne obejmują te, które można przyjmować doustnie, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol i opioidy. Dostępne są również leki, które można nakładać na skórę, czy to w postaci maści, kremu, czy też w postaci plastra. Niektóre z tych plastrów działają poprzez umieszczenie bezpośrednio na bolesnym obszarze, w którym uwalniany jest aktywny lek przeciwbólowy, taki jak lidokaina. Niektóre leki przeciwbólowe są dostępne bez recepty, podczas gdy inne mogą wymagać recepty od lekarza.

Można również spróbować do łagodzenia bólu zastosować ćwiczenia, fizjoterapię pod okiem specjalisty, akupunkturę, elektrostymulację mięśni, odpoczynek i redukcję stresu.

Te procedury mogą pomóc złagodzić ból i zmniejszyć ilość leków zażywanych do kontrolowania bólu. Istnieją również specjalne techniki interwencyjne, które obejmują wstrzyknięcia leków do lub wokół różnych poziomów kręgosłupa, aby zablokować odczucia bólowe. Mogą one obejmować stosunkowo powierzchowne wstrzyknięcia do bolesnych mięśni, zwane zastrzykami do punktu spustowego, lub mogą obejmować bardziej inwazyjne procedury. Istnieje wiele zabiegów, od zastrzyków zewnątrzoponowych w przypadku bólu szyi i ramion lub pleców i nóg, wstrzyknięć w stawy, które umożliwiają ruch szyi i pleców, po zastrzyki w przypadku piekącego bólu rąk lub nóg z powodu zespołu znanego jako złożony zespół bólu regionalnego lub odruchowa dystrofia współczulna. Zdecydowana większość zastrzyków do blokowania nerwów wykonywanych, aby rozpoznać lub leczyć ból przewlekły, wykonywana jest ambulatoryjnie. Niektóre zabiegi są wykonywane na pacjentach szpitalnych, którzy mogą być już hospitalizowani z innych powodów. Wszystkie z nich można wykonać pod kontrolą fluoroskopii, prześwietlenia rentgenowskiego, USG, ale czasami są wykonywane w gabinecie bez prześwietlenia. W przypadku jakiejkolwiek blokady nerwów należy poinformować lekarza o uczuleniu na barwnik kontrastowy lub o podejrzeniu ciąży.