Oczyszczacze powietrza – jak wybrać odpowiedni?

Temat czystości powietrza w dzisiejszych czasach wyjątkowo zyskał na aktualności. Wszechobecny smog i innego rodzaju zanieczyszczenia są przyczyną wielu problemów zdrowotnych w tym chorób płuc, rozmaitych alergii czy astmy. Tymczasem wybierając odpowiedni model oczyszczacza powietrza, możemy zminimalizować ten problem w naszych domach i biurach.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Zadaniem tego typu urządzeń jest oczywiście oczyszczanie powietrza w naszym otoczeniu. Ze względu na fakt, że większość swojego czasu spędzamy w pracy lub w domu (również pracując zdalnie), powinniśmy zadbać o jak najzdrowsze warunki panujące w kluczowych dla nas pomieszczeniach. Codziennie mamy do czynienia z zanieczyszczeniami takimi jak roztocza, bakterie, wirusy, alergeny, szkodliwe pyłki czy zarodniki grzybów. Filtry (m.in HEPA i węgiel aktywny) wbudowane w odpowiednio dobrany oczyszczacz, poradzą sobie ze wszystkimi rodzajami szkodliwych substancji, a ponadto mogą pełnić dodatkowe funkcje jak np. jonizatory lub nawilżacze powietrza.

Który oczyszczacz wybrać?

Do naszego wyboru pozostaje kilka typów urządzeń oczyszczających. Pierwszym z nich są te przeznaczone głównie do zwalczania smogu i innych typowych zanieczyszczeń. Muszą być one wyposażone w filtr typu HEPA, np. wydajny i nowoczesny HEPA E12. Dodatek zeolitu lub żelu kamionkowego – znacznie poprawi skuteczność wybranego sprzętu.

Oczyszczacze z funkcją nawilżania np. Philips AC2729/50 Combi 2w1, sprawdzą się szczególnie podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy to powietrze staje się suche i utrudnia swobodne oddychanie. Z kolei urządzenia z jonizatorem (m.in. Oczyszczacz Powietrza IOXY One), wytwarzając dociążające pyły jony ujemne, dodatkowo oczyszczą powietrze. Pamiętajmy jednak o tym, że sama jonizacja nie będzie wystarczającym procesem w poprawie jakości naszego powietrza. Alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na funkcje swojego urządzenia oczyszczającego, które powinno być wyposażone w dodatkową ilość profesjonalnych filtrów, które poradzą sobie z wszędobylskimi alergenami. W przypadku urządzeń przeznaczonych dla osób z alergią, duże znaczenie będzie też mieć jonizacja – wspomagająca procesy zwalczania alergenów. 

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz?

Chociaż wybór oczyszczacza na pewno nie będzie należał do najłatwiejszych, ze względu na szeroki wachlarz typów, o odmiennych danych technicznych, warto zdecydować się na jego zakup. Będzie to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie nasze i naszej rodziny. Już w trakcie pierwszego tygodnia użytkowania odpowiednio dobranego urządzenia filtrującego powietrze powinniśmy odczuć poprawę naszego snu i zmniejszenie dolegliwości takich jak katar lub zadyszki. Długotrwałym skutkiem stosowania oczyszczacza będzie nie tylko zapobieganie dolegliwościom związanym bezpośrednio z zanieczyszczeniami powietrza, ale także ogólny wzrost odporności organizmu.