Przegląd różnych rodzajów oświetlenia do domu

Oświetlenie może podkreślać atmosferę, detale architektoniczne czy spełniać funkcję praktyczną w pomieszczeniu. Istnieje szeroki wybór lamp i innych źródeł oświetlenia, jakie możemy zastosować w swoich domach czy mieszkaniach. Jakie rodzaje oświetlenia będą odpowiednie do poszczególnych pomieszczeń? Na jakie warto się zdecydować?

Oświetlenie główne

W salonie, pokoju dziennym czy dziecięcym niezbędne jest zainstalowanie oświetlenia głównego. Naturalnym wyborem wydaje się przy tym zastosowanie żyrandola lub plafonu. Żyrandol jest tradycyjną lampą wyposażoną w jedno lub kilka źródeł oświetlenia. Plafon z kolei jest lampą w formie płaskiego klosza, który przeznaczony jest do zamontowania bezpośrednio na powierzchni sufitu. Klienci coraz częściej, m.in. w pomieszczeniach gospodarczych, przedpokojach czy wiatrołapach, wybierają plafony, ponieważ zajmują one niewiele miejsca, a dają dużo światła. Na pewno plafony będą doskonałym wyborem w niskich pomieszczeniach, w których wiszące żyrandole mogłyby przeszkadzać domownikom i ich gościom.

Oświetlenie dodatkowe

Prócz oświetlenia głównego w wielu pomieszczeniach w naszych domach lub mieszkaniach warto zamontować oświetlenie dodatkowe. W tej roli sprawdzą się np. kinkiety Massive, dostępne w sklepie internetowym Centrum Światła. Co ciekawe, pierwotnie mianem kinkietów określano lampy stojące, ale dziś kinkietami nazywa się oświetlenie przystosowane do montażu na ścianach.

Nowoczesne kinkiety nie tyle mają dawać dużą ilość światła, ale delikatnie rozświetlać miejsca, w których się znajdują. Służą w dużej mierze do budowania klimatu we wnętrzach. Dobrze będą wyglądać w przedpokoju, salonie, sypialni czy na schodach.

W większych pomieszczeniach sprawdzają się duże lampy stojące, które jednocześnie będą miały dekoracyjny wymiar. Dla podkreślenia detali architektonicznych we wnętrzu można wykorzystać spoty, które dają równomierny snop światła w kształcie stożka.