Jak dbać o sprężarkę w codziennej eksploatacji?

Żywotność sprężarki powietrza nie zależy tylko od podstawowych parametrów technicznych oferowanych przez producenta, ale od świadomości właściwej eksploatacji przez operatora. W jaki sposób dbać o sprężarkę, żeby posłużyła możliwie najdłużej, bez dodatkowych kosztów wymiany elementów?

Podstawowy właściwej konserwacji kompresora w codziennej eksploatacji

Ustawienie sprężarki okazuje się w wielu przypadkach kluczowe, a to z powodu wibracji. Ciche kompresory z reguły wytrzymują dłużej, nie wchodzą w nieprzyjemne drgania i nie zagrażają stacjom roboczym. Jakość i trwałość sprężarki powietrza zależy w dużym stopniu od sprawności czyszczenia i filtracji. Kompresory z wtryskiem oleju w tym przypadku przegrywają z urządzeniami bezolejowymi, po prostu czystszymi i przystosowanymi do wykonywania zadań zgodnie z ideą ochrony środowiska. Maszyna wymaga monitorowania silnika, systematycznego smarowania, ale również regularnego eliminowania typowych zanieczyszczeń. Liczy się też design sprężarki i łatwy dostęp do kluczowych elementów. Niektóre marki, chociażby BOGE stosują w niektórych kompresorach systemy automatycznego smarowania przekładające się na niskie koszty eksploatacyjne. W takim przypadku środek smarny rozkłada się równomiernie, więc użytkownik nie musi zwracać na ten punkt wielkiej uwagi. Najpoważniejsze problemy z kompresorami dotyczą zużycia silnika, sprzęgła, szczelności zbiornika. Każdy producent podaje maksymalną żywotność elementów i nie można ociągać się z ich wymianą, ponieważ to grozi całkowitą utratą wydajności. Przegrzewanie się sprężarki oznacza z największym prawdopodobieństwem problem filtracyjny. Zastosowanie nieoryginalnych części zamiennych zazwyczaj nie wchodzi w grę, ponieważ użytkownik sprężarki naraża się na utratę gwarancji, a warunki ochrony wypada wydłużyć do maksymalnego okresu, który w marce BOGE wynosi pięć lat.

Czyszczenie i inne praktyki zwiększające żywotność maszyny

Wszystkie kompresory wymagają regularnego czyszczenia, równego ustawienia na podłożu, pozostawienia dostępu do kluczowych elementów. Sprężarki nie powinno się zastawiać. Mniejsze, kompaktowe modele łatwo się przenoszą i posiadają z reguły mniej elementów. Przed inwestycją wypada sprawdzić skąd pochodzą najważniejsze podzespoły. Na rynku sprężarek największą jakością wyróżnia się niemieckie know how. Zanieczyszczone powietrze wewnątrz kompresora obniża komfort pracy w każdym przypadku, dlatego wymiana filtra to ważna praktyka. W niektórych sprężarkach trzeba zwrócić uwagę na powstawanie i osiadanie wilgoci w zbiorniku i na sposób dokręcenia śrub. Po intensywnej pracy to bardzo ważne, ponieważ wibracje powodują z czasem luzy.

Na zakończenie

Serwis sprężarki prowadzi się zgodnie z ustaleniami producenta. Wystarczy podstawowa instrukcja, żeby poradzić sobie z większością problemów. Poważniejsza konserwacja i wymiana elementów wymaga dostępu do dłuższej gwarancji i najlepiej zespołu serwisowego rekomendowanego przez markę. Przywrócenie kompresora do pełnej sprawności nie jest jednak specjalnie drogie, jeżeli do tej pory był właściwie użytkowany.