Przygotowanie roweru przed sezonem – co warto wiedzieć?

Temperatury idą powoli w górę, a wiosna jest już coraz bardziej odczuwalna w powietrzu. To niewątpliwy znak, że letni sezon rowerowy zaraz się rozpocznie. Już nie długo wielu z nas wyjmie swoje rowery od czasu zimy i zacznie podbijać swoje ulubione szlaki. Na co jednak zwrócić uwagę, przy wyborze nowego modelu? Jakie części będą tymi niezbędnymi?

 

Przegląd roweru. Od czego zacząć?

Pytanie może wydawać się banalne, ale jak się zaraz okaże – wcale takie jest dla wielu z nas. Warto wiedzieć, jakie części rowerowe są najważniejsze, zanim wybierzemy nowy model. Dzięki temu lepiej dopasujemy rower do swojej funkcji, jak też zwiększymy komfort i bezpieczeństwo jazdy. O ich ewentualną wymianę możemy pokusić się sami, lub też poprosić o to serwis rowerowy, dysponujący odpowiednim sprzętem.

Warto zacząć od serca samego roweru, czyli ramy, która jest dla niego szkieletem i to właśnie do niej jest przyczepiona reszta części. Wybór jej rozmiaru jest kluczowy, aby móc przemieszczać się rowerem.

Inne, podstawowe części rowerowe to także sama kierownicza. Budowa jej układu odpowiedzialna jest za bezpieczne sterowanie. Żeby rower mógł się poruszać, potrzebny jest także działający wspornik kierownicy, czyli mostek, oraz widelec, gdzie zamontowane jest koło. Ono zaś jest zbudowane z dętki oraz opony, jak też z obręczy, piasty, nypli i samej dętki.

A co z samym napędem roweru? Zdecydowana większość sprzętu porusza się dzięki przekładni łańcuchowej, czyli sile naszych nóg poruszających łańcuch.

Na koniec warto omówić te elementy, które wymieniają również przepisy o ruchu drogowym. Jest to przede wszystkim działający hamulec (przynajmniej jeden), oświetlenie czerwone z tyłu oraz jasne z przodu, dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy, jak też odblask z tyłu z czerwonego koloru

Niezbędny sprzęt dla rowerzystów

Zanim wyruszymy podbijać rowerowe szlaki, musimy pamiętać, że same części roweru to nie wszystko. Aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy, warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt dla rowerzystów, który pomoże w jeździe wyczynowej, jak też uchroni od kontuzji. Zaliczamy do niego:

– przyczepne buty – nie jest to zwykłe obuwie sportowe. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na ich przyczepność, co gwarantuje wygodę oraz bezpieczeństwo. Ponadto ochronią one nasze kostki przed skręceniem, a kilkugodzinna jazda nie będzie ta bardzo odczuwalna dla naszych stóp.

– kaski – ochrona głowy to podstawa. W razie wypadku jej uszkodzenie może być najbardziej opłakane w skutkach. Dlatego nigdy nie wybierajmy się na przejażdżkę bez kasku. Nie powinien on być również przypadkowy. Najlepiej, aby był on jak najbardziej dopasowany do naszej głowy, na przykład za pomocą pasków. Dla zwiększenia bezpieczeństwa może on także być wyposażony w elementy odblaskowe.

Oczywiście najważniejszym elementem są odblaski na naszej odzieży! Poruszając się wieczorem lub nocą musimy być odpowiednio przygotowani, aby nasza słaba widoczność nie stała się powodem poważnego wypadku! Warto również zadbać o odpowiednią odzież, szczególnie jeśli wybieramy się w dłuższe trasy.

Odpowiednie przygotowanie roweru przed sezonem to przede wszystkim gwarancja naszego bezpieczeństwa, ale również prawdziwej przyjemności płynącej z uprawiania naszej ulubionej aktywności. Warto więc pamiętać o serwisie i wymianie sprzętu.

undefined