Chlor w basenie przydomowym – dlaczego warto go używać?

Większości osób chlor kojarzy się wyłącznie ze stosunkowo nieprzyjemnym zapachem miejskiego basenu, ale dopiero gdy zaczną czytać o tym, do czego się używa, zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo jest on ważny. Chlorowanie wody w basenie ma ogromne znaczenie dla zdrowia pływających w niej osób i co istotne, należy je wykonywać również w basenach przydomowych. Dlaczego? I jak to zrobić?

Zastosowanie chloru w basenach ogrodowych

Rolą chloru w zbiornikach rekreacyjnych, zarówno tych miejskich, jak i prywatnych jest skuteczna i szybka dezynfekcja wody na poziomie cząsteczkowym. Czyszczenie wody z wierzchnich nieczystości (włosów, liści, kurzu czy innych naleciałości) stanowi tylko zewnętrzne, czysto estetyczne oczyszczanie, natomiast chlorowanie sprawia, że woda staje się krystalicznie czysta na dużo głębszym poziomie. Nowoczesne urządzenia chlorujące, o których można poczytać m.in na stronie https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/ stanowią najbardziej efektywny sposób dezynfekowania cząstek wody i minimalizowania ryzyka, że rozwiną się w nich niebezpieczne dla zdrowia bakterie, glony, wirusy czy drobnoustroje. Wrażliwa skóra człowieka jest narażona na działanie takich drobnych cząsteczek drobnoustrojów i w przypadku, gdy do basenu przydomowego nie stosuje się chloru, mogą się na niej szybko pojawić swędzące wykwity, opryszczka czy przebarwienia.

Chlor można podawać do wody ręcznie w postaci granulatu albo pastylek lub użyć do tego specjalnych systemów dozujących. Po zastosowaniu chloru w wodzie zachodzą procesy, dzięki którym utrzymywane jest odpowiednie pH wody basenowej. Wynosi ono mniej więcej 7,2 – 7,6 i zakres ten jest praktycznie niemożliwy do uzyskania w innych sposób, niż właśnie poprzez chlorowanie. Wato wiedzieć, że wiele zbiorników basenowych wyposażonych jest automatycznie w specjalne lampy UV, które redukują zużycie chloru do odpowiedniego poziomu, dzięki któremu szybko zabijane są w wodzie wszelkie algi i bakterie mogące zagrażać ludzkiemu zdrowiu.

Pamiętaj o regularnym filtrowaniu wody!

Poza chlorowaniem nie wolno zapomnieć również o właściwej filtracji wody w basenie ogrodowym. Specjalne urządzenia filtrujące, jak np filtry piaskowe z https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/ stanowić będą idealne uzupełnienie działania chloru i poprzez całodzienną wymianę i “mieszanie” wody sprawią, że zawsze będzie ona czysta i świeża. W zależności od wielkości zbiornika można tu zdecydować się na różne instalacje filtrujące. Mogą to być prostsze układu filtrująco-pompujące, odporne na korozję piaskowe filtry do basenów czy zaawansowane technicznie pompy basenowe typu Hayward. Pompy świetnie sprawdzają się w większych zbiornikach, a ich specjalna konstrukcja oparta na amerykańskim patencie jest odporna na szkodliwe działanie zarówno wody chlorowanej, jak mocno zasolonej. Tego typu pomp filtrujących można używać przez wiele sezonów i cieszyć się dzięki nim idealnie dotlenioną i przefiltrowaną wodą. Regularne chlorowanie basenu w połączeniu z dobrze dobranym filtrem będzie gwarancją zdrowej kąpieli.