Błędy w tekstach SEO – z czego wynikają i jak ich uniknąć?

Podczas pozycjonowania strony internetowej wyróżnić można parę kluczowych błędów, które sprawiają, że strona nie osiąga takich wyników w wyszukiwarce, jak pierwotnie założono. Zdawać by się mogło, że wiedza na ten temat skutecznego pisania pod SEO jest powszechnie dostępna, a więc pomyłek da się uniknąć. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal występują, tym samym skazując nawet najlepszy tekst na niepowodzenie. By uniknąć błędów, trzeba wiedzieć, na czym one polegają. Poniżej dowiesz się, co nie zadziała i jak pisać, by algorytm to docenił.

Z czego wynikają błędy w tekstach SEO

Błędy często wynikają z braku doświadczenia piszącego, co jest uzasadnione. Oprócz początkujących narażone na porażkę są także te osoby, które starają się obejść system, uzyskując rezultaty w możliwie jak najszybszym czasie, przy niskim nakładzie pracy. Lenistwo nie popłaca, a uzyskane efekty są wprost proporcjonalne do wysiłku włożonego w pracę nad tekstem.

Czego należy się wystrzegać pisząc pod SEO

  1. Zaczynając, warto skupić się na problemach związanych z nagłówkami. Nagłówek można uznać za najistotniejszy, jako że odgrywa on dominującą rolę w tekście i jest pierwszą okazją do zawarcia w nim słów kluczowych. Przy konstruowaniu go musisz zadbać o to, by użyte w nim frazy kluczowe były gramatycznie poprawne, jak najbardziej naturalne oraz trafnie informujące czytelnika o treści tekstu.
  2. Zrozumiałe jest to, że starasz się, by twój tekst zdobył popularność. Jednak złym pomysłem jest, by był on przesiąknięty słowami kluczowymi. Używanie ich przy każdej możliwej okazji nie tylko sprawi, że czytelnikowi odechce się lektury, jest także możliwość, że taki sposób działania zdegraduje Twój tekst w wyszukiwarce. Postaraj się więc aby nasycenie tekstu utrzymywało się na poziomie 4-6 użyć na jedną jego stronę.
  3. By wykorzystać frazy kluczowe, należy je najpierw odpowiednio dobrać. Te skuteczne nie mogą być zbyt ogólne, długie i niepowiązane z tekstem. Próbując dokonać jak najlepszego wyboru, prześledź najpierw oczekiwania klientów i sprawdź jakie słowa są najchętniej wyszukiwane przez użytkowników Google.
  4. Nie do zaakceptowania dla algorytmu jest kopiowanie cudzej pracy. Powielane treści są przez Google deprecjonowane i jednocześnie stają się pomijane. Nie ma drogi na skróty, a najlepiej sprawdzają się oryginalne – wymyślone przez Ciebie.
  5. Zbyt krótkie teksty mogą być nietrafnie postrzegane jako te mało wartościowe. Ilość znaków ma znaczenie w ustalaniu pozycji w przeglądarce. Dlatego optymalna ilość znaków ze spacjami zaczyna się od 3000, a kończy nawet przy 15 000 w zależności od stopnia specjalizacji tematu.
  6. Nieprawidłowe linkowanie to kolejny powód, dla którego Twoja strona nie osiąga zadowalających wyników. Gdy zamieszczone na stronie linki prowadzą donikąd lub, wręcz przeciwnie, gdy jest ich zbyt dużo, strona traci. W celu poprawienia widoczności skup się wstawianiu odnośników w przemyślany i niewymuszony sposób.

Zapewne w praktyce udaje Ci się uniknąć większości spośród wymienionych błędów. Jednak raz na jakiś czas dobrze przypomnieć sobie czego unikać, tym samym dmuchając na zimne. Biorąc pod uwagę każde z powyższych, poprawisz konwersje i osiągniesz sukces.

A jeśli potrzebujesz kogoś, kto stworzy dla Ciebie profesjonalne, merytoryczne teksty, które będą zgodne z zasadami SEO copywritingu, sprawdź ofertę agencji copywriterskiej Content Writer.