Jak dobrać podkład do typu cery?

Podjęcie decyzji potrafi zająć wiele czasu, szczególnie gdy stajemy przed półką pełną z pozoru bardzo podobnych do siebie kosmetyków. Aby ułatwić sobie to zadanie warto wcześniej określić tonację skóry, odcień skóry oraz typ cery. Dzięki temu zwiększymy szansę, że wybrany podkład do twarzy sprawi, że makijaż będzie wyglądać naturalnie i elegancko.
Jak ustalić tonację skóry?

Aby dopasować kolor podkładu należy określić czy mamy chłodny czy ciepły odcień skóry. Można szybko i samodzielnie zrobić to w domu. Jeżeli po zestawieniu skóry naszej twarzy z białą kartką papieru przybiera ona odcień żółty lub pomarańczowy można stwierdzić, że mamy ciepły odcień skóry. Natomiast jeżeli skóra uzyska różowy lub niebieskawy kolor to znaczy, że mamy chłodny odcień skóry. Oczywiście aby prawidłowo ocenić typ cery trzeba ten test wykonać przy naturalnym, dziennym świetle oraz po dokładnym demakijażu twarzy (https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Kosmetyki_Twarz_Demakijaz-3007.html). Drugi sposób to określenie czy bardziej pasuje nam biżuteria złota czy srebrna. W pierwszym przypadku można wywnioskować, że mamy ciepły odcień skóry a w drugim, że chłodny.

Ze względu na te dwa rodzaje tonacji skóry podkłady do twarzy występują w odcieniach z przebijającymi się tonami żółtymi, złotymi i ciepłymi brązowymi do skóry o ciepłym odcieniu oraz podkłady wpadające w róż i chłodny brąz do skóry o chłodnym odcieniu. Niestety nie każda marka kosmetyczna oferuje szeroką paletę odcieni podkładów ale wybór producentów jest tak duży, że każdy znajdzie odpowiedni fluid.

Jak ustalić odcień skóry twarzy?

Za jasny podkład daje efekt porcelanowej skóry oraz niezdrowego wyglądu. Za ciemny podkład z kolei tworzy efekt maski i wyraźnie odcina się na linii włosów i szczęki. W obu przypadkach efekt jest odwrotny do zamierzonego. Zatem jak dobrać kolor podkładu do koloru skóry twarzy? Jeżeli mamy możliwość przetestowania kosmetyku wybieramy z półki odcień, który wydaje się nam najbardziej poprawny i do niego dobieramy fluid o jeden ton jaśniejszy oraz o jeden ton ciemniejszy. Każdy z nich nakładamy na linii żuchwy i dokładnie porównujemy aby wybrać ten, który najbardziej stapia się z naturalnym odcieniem skóry na twarzy. W sytuacji, gdy wahamy się między dwoma kolorami zawsze wybieramy ten jaśniejszy.

Dobór podkładu do typu cery

W drogerii znajdziemy podkład do skóry suchej, tłustej, skóry trądzikowej, naczynkowej, podkład hipoalergiczny, podkład przeciwzmarszczkowy i wtedy wybór raczej jest jasny ale nie każdy kosmetyk jest tak jasno opisany. Poniżej podpowiadamy jak dobierać fluid do makijażu do typu skóry:

  • Podkład do skóry suchej – ze względu na to, że skóra sucha szybko wchłania frakcję nawilżającą warto wybierać podkład wzbogacony o składniki nawilżające i tokoferol. Ważna jest też konsystencja – najlepiej lekka i płynna. Odpowiednim wyborem będzie też podkład rozświetlający, który doda blasku i świeżości cerze suchej.
  • Podkład do cery tłustej – nadmierna produkcja sebum powoduje błyszczenie się oraz często prowadzi do “zważenia się” fluidu na twarzy. Aby zatuszować te mankamenty warto wybrać podkład matujący ze składnikami pochłaniającymi sebum. Dobrze sprawdzają się również fluidy z silikonem, które wykazują dużą trwałość i stabilność konsystencji przez cały dzień
  • Podkład do skóry dojrzałej – aby zatuszować zmarszczki i nie dopuścić do zbierania się nadmiaru fluidu w bruzdach warto sięgnąć po podkład przeciwzmarszczkowy o działaniu liftingującym. Często ma on w składzie antyoksydanty takie jak witamina C i E, które opóźniają starzenie się skóry. Pozytywnie sprawdzają się również podkłady z drobinkami, które optycznie zmniejszają widoczność niedoskonałości cery.
  • Podkład do skóry trądzikowej – fluid do skóry z trądzikiem powinien być mocno kryjący i jednocześnie nie może zatykać porów. Warto sięgnąć po specjalistyczne dermokosmetyki kolorowe, które dodatkowo działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
  • Podkład do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii – tu ponownie odsyłamy do aptecznych marek dermokosmetycznych, gdyż tam znajdziemy fluid hipoalergiczny, czyli bez parabenów, substancji zapachowych, konserwantów i innych alergenów. Skóra alergiczna najlepiej toleruje lekkie podkłady, które nie zapychają porów.
  • Podkład do skóry naczynkowej – kamuflowanie czerwonych żyłek i rumieńców nie należy do prostych zadań. Dlatego do cery naczynkowej wybieramy podkład kryjący o żółtych i zielonych pigmentach, które neutralizują zaczerwienienie. Są to specjalistyczne kosmetyki dostępne w dobrych drogeriach i aptekach.
  • Podkład do cery normalnej – ten rodzaj skóry pozwala na więcej eksperymentów. W zależności od oczekiwanych efektów można wybrać podkład rozświetlający, matujący, kryjący lub nawet krem BB, który łączy zalety kremu do twarzy i fluidu dając naturalny efekt.