Pierwsze czytanie Twojej książki – kim jest beta reader?

Beta reader to bardzo ciekawa i niezwykle potrzebna funkcja w świecie wydawniczym. Niestety zajęcie to w dalszym ciągu nie jest odpowiednio promowane, przez co wielu początkujących pisarzy nie ma świadomości o możliwości skorzystania z tego typu usług. A przecież pomoc beta readera może znacząco odmienić jakość każdego tekstu i sprawić, że każda nowo wydana książka zostanie dopracowana w 100%. Jeśli interesuje Cię, kim jest beta reader i dlaczego warto jest skorzystać z usług takiej osoby przeczytaj koniecznie dalszą część tego tekstu.

Kim jest beta reader?

Według anglojęzycznych stron internetowych beta reader to swego rodzaju przeciętny czytelnik testowy niepublikowanych dotąd dzieł literackich, który udziela autorowi feedbacku na temat odczuć związanych z lekturą. W Polsce zajęcie to jest związane również z korektą tekstu przed drukiem i jego poprawa pod względem gramatycznym, stylistycznym i ortograficznym.

Należy również dodać, że osoba taka nie ma być krytykiem literackim, lecz kompleksowym wsparciem dla autora i pomocą w dopracowaniu jego niewydanego jeszcze dzieła. Czytając o tym, jaki powinien być beta reader, gdzie znajdziemy dokładną usług listę, jakich możemy od niego oczekiwać. Możemy tu wymienić: opinię o fabule i bohaterach, kompleksową redakcję tekstu czy wskazówki techniczne.

Na czym dokładnie polega praca beta readera?

Zadaniem beta readera jest dwukrotne przeczytanie gotowego tekstu bądź poszczególnych rozdziałów książki w celu wykazania błędów oraz dostarczenia autorowi informacji na temat treści z punktu widzenia typowego czytelnika. Rolą beta readera nie jest zatem jedynie poprawa błędów ortograficznych w książce (tym zawodowo zajmują się korektorzy tekstu), lecz wykazanie ewentualnych problemów z logiką i dialogami, wskazanie słabych i mocnych stron treści, czy też ukazanie autorowi wszelkich nieścisłości i kontrowersji.

Oznacza to, że możesz poprosić beta readera o poprawę błędów stylistycznych, ortograficzny, czy też interpunkcyjnych, jednak jego głównym zadaniem będzie wsparcie od strony merytorycznej. Przedstawia on przed autorem niejako recenzję jego dzieła z perspektywy zwykłego czytelnika, pomagając tym samym dopracować tekst i cała opowieść w nim zawartą. Zatem jest to zdecydowanie szersza usługa, niż jedynie poprawa błędów w tekście, która oferują profesjonalni korektorzy.

Jak odnaleźć dobrego beta readera?

Stojąc przed wydaniem własnej książki chcemy poznać opinię innych osób jeszcze przed oficjalnym ukazaniem się dzieła. Idealnie byłoby, gdyby tekst przeczytały dwie osoby, które wydadzą osobne opinie. Zasada mówi również o tym, że beta readerem nie powinien być nikt z rodziny i otoczenia pisarza, ponieważ może to wpływać na osąd takiej osoby oraz blokować szczerą i konstruktywną krytykę dzieła.

Gdzie, zatem szukać beta readerów? Możemy, co prawda umieścić ogłoszenie na grupie w mediach społecznościowych, gdzie znajdziemy osoby chętne podjąć się tego zadania, jednak nie zawsze będzie to dobry wybór. Najlepiej jest zgłosić się do firm, takich jak https://epitetykorekta.pl – Redakcja i korekta tekstu – Ewelina Biernaś, ul. Staropolska 23, Kowale (Gdańsk), tel.: 505 286 395, gdzie możemy liczyć na pełen profesjonalizm i dyskrecję.

Dlaczego jest to takie ważne?

Znalezienie zaufanego beta readera jest niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia sukcesu, jaki chcemy osiągnąć, ale również z uwagi na możliwość kradzieży naszej własności intelektualnej. Niestety, oddanie gotowego tekstu w ręce nieuczciwego beta readera może skończyć się utratą stworzonego przez nas materiału. Wybierając profesjonalne usługi świadczone przez zarejestrowane firmy, mamy pewność, że nie przytrafią się nam żadne nieprzyjemne historie, a nasz tekst zostanie oceniony i poprawiony w sposób fachowy i skrupulatny.