Zabieg stulejki – co to jest, jakie są objawy i jak leczyć?

Stulejka to schorzenie urologiczne, które w świetle badań dotyka nawet 10% mężczyzn. Terminem tym bywa określany stan, w którym ujście napletka ulega zwężeniu. Utrudnia to, a nawet uniemożliwia jego odprowadzenie z żołędzi prącia. Jest to z pozoru niewielkich rozmiarów problem. W rzeczywistości jednak może być on źródłem wielu kłopotów, związanych zarówno ze sferą fizyczną, jak i psychiczną. Na czym polega stulejka i jak ją leczyć?

Co to jest stulejka?

Stulejka to rodzaj schorzenia, związany z męskim narządem płciowym. Może mieć ona zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. We współczesnej medycynie wyróżnia się dwa rodzaje stulejki. Pierwsza z nich to stulejka całkowita, która określana jest również mianem pełnej. W jej przypadku możliwość zsunięcia napletka z penisa zostaje całkowicie wykluczona. Jest to niezależne od tego czy narząd znajduje się w zwodzie, czy też w stanie spoczynku. Drugim rodzajem jest natomiast stulejka częściowa, określana mianem niepełnej. U mężczyzny, który boryka się z tego rodzaju problemem, możliwe jest zsunięcie napletka z penisa w stanie spoczynku. W dalszym ciągu jest to jednak niemożliwe w stanie wzwodu, a próby na ogół kończą się spory bólem i odczuwanym dyskomfortem.

Zadaniem napletka jest ochrona żołędzia, czyli wrażliwej części prącia. Niezależnie od tego, czy penis znajduje się w stanie spoczynku, czy wzwodu, napletek powinien swobodnie zsuwać się do rowka zażołędnego. Choć stulejka nie stanowi zagrożenia dla życia mężczyzny, bardzo często jest ona wstydliwym problemem, a nawet źródłem kompleksów. W skrajnych przypadkach stulejka prowadzi również do trudności z oddawaniem moczu oraz staje się przyczyną różnego rodzaju infekcji okolic intymnych, spowodowanych brakiem możliwości odpowiedniej higieny.

Zabiegi, związane z usuwaniem stulejki, oferuje urologia estetyczna w Derm-Estetyka. Zatrudnieni tu specjaliści już od lat leczą również wydłużenie wędzidełka prącia oraz usuwają zmiany barwnikowe. Zespół tworzony jest wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów, mogących poszczycić się wieloma sukcesami zawodowymi i dyplomami, najlepszych ośrodków zarówno w kraju, jak i za granicą. Aby umówić się na zabieg, skontaktuj się z Kliniką w Gdyni. Można to zrobić dzwoniąc pod numer telefonu, podany na stronie https://www.chirurg-gdynia.pl w zakładce kontakt.

W jaki sposób powstaje stulejka?

Stulejka może być wrodzona lub nabyta. Pierwsza rozwija się jeszcze w życiu płodowym, druga z kolei pojawia się u dorosłych mężczyzn. Przyczyną nabytej stulejki może być np. infekcja, która atakuje skórę prącia. W przypadku zauważenia problemu należy zgłosić się do lekarza. Często jednak podejmowane są próby samodzielnego usunięcia stulejki. Może to prowadzić do krwawienia, pękania skóry, a nawet różnego rodzaju zakażeń, co w konsekwencji powoduje pogorszenie się problemu. Warto wspomnieć również o stulejce fizjologicznej, która pojawia się u niemowląt i małych chłopców. Nie powinna ona być powodem do niepokoju, gdyż znika na ogół samoistnie przed ukończeniem przez nich 3 roku życia.

Operacja stulejki

Niezależnie od tego, czy mężczyzna boryka się ze stulejką wrodzoną, czy też nabytą, w każdy przypadku musi on poddać się interwencji chirurgicznej. W trakcie zabiegu lekarz poszerzy ujście napletka, nacinając go i usuwają w całości lub jedynie w części. Usunięcie napletka w całości nazywane jest obrzezaniem. W środowisku żydowskim oraz muzułmańskim to zjawisko zupełnie normalne, praktykowane po dziś dzień w wielu krajach.

U dzieci zabieg stulejki przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego też wymagają one dwudniowej hospitalizacji. U dorosłych natomiast stulejka operowana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent może wrócić do domu tuż po zabiegu. Rana, powstała wskutek operacji, goi się jeszcze przez dwa tygodnie, jednak dopiero po upływie miesiąca pacjent powraca do pełnej sprawności.