Kolagen i inne składniki, których warto szukać w suplementach diety na stawy

Od jakiegoś czasu zmagasz się z bólem stawów i zauważyłeś, że wykonywanie codziennych czynności jest coraz trudniejsze? W takim razie warto jak najszybciej poszukać przyczyny problemu i wspomóc się odpowiednio dobranym suplementem diety. Podpowiemy Ci, czym kierować się przy jego wyborze.

Co może być przyczyną problemów ze stawami i jak ją znaleźć?

Problemy ze stawami to coś, co nie tylko może wykluczyć Cię z treningów, ale i utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Dlatego, jeśli odczuwasz nieprzyjemny ból, pewnie zastanawiasz się, jak wrócić do dawnej sprawności. Pomóc może odpowiednio dobrany preparat na stawy. Zanim jednak go kupisz, poznaj przyczyny problemów ze stawami i sprawdź, do kogo zwrócić się po pomoc.

Ból stawów może być spowodowany urazami mechanicznymi, a także przeciążeniem struktur, które go otaczają (m.in. w wyniku intensywnej pracy fizycznej lub treningu). Wśród innych przyczyn wymienia się choroby, takie jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty,
  • dna moczanowa, 
  • twardzina układowa.

Odczuwasz ból stawów, a do tego zaobserwowałeś inne niepokojące dolegliwości m.in. sztywność, zmniejszoną ruchomość, zaczerwienienie lub obrzęk? Jeśli tak, nie zwlekaj i zgłoś się po pomoc do specjalisty.

Lekarz zbiera szczegółowy wywiad, więc przygotuj się na pytania dotyczące m.in. czasu trwania i nasilenia dolegliwości, chorób przewlekłych oraz przyjmowanych leków. Następnie możesz zostać skierowany na badania krwi (np. OB, CRP) i obrazowe (np. RTG, tomografię komputerową). Na podstawie ich wyników oraz zebranego wcześniej wywiadu, lekarz zdecyduje o wdrażaniu konkretnych metod leczenia. 

W pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości i powrocie do dawnej sprawności pomóc może zarówno farmakoterapia, jak i rehabilitacja. Druga z wymienionych metod obejmuje zabiegi, takie jak ultradźwięki, krioterapia, prądy TENS, czy pole magnetyczne. W złagodzeniu bólu oraz zmniejszeniu ryzyka nawrotu dolegliwości pomagają również domowe metody (m.in. przykładanie zimnych okładów, ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół), a także przyjmowanie suplementów na stawy z dobrym składem

Co na stawy? Sprawdź, jakich składników warto szukać w suplementach diety

Wybór suplementów diety jest ogromny. Dlatego wchodząc do apteki, pewnie zastanawiasz się, czym kierować się przy ich zakupie. Z jednej strony najbardziej kuszące są produkty w niskich cenach. Jednak z drugiej strony pojawia się pytanie, czy będą wystarczająco skuteczne. Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wiedzieć jakich składników szukać w preparatach na stawy. 

  • Kolagen (typu II) – to jedno z najważniejszych białek w Twoim organizmie. Jest jednym z podstawowych elementów budulcowych kości, stawów oraz ścięgien. Dlatego jego stężenie ma wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Niestety wraz z wiekiem, a także na skutek innych czynników, endogenna synteza kolagenu może być niewystarczająca. W tym przypadku z pomocą przychodzi urozmaicona dieta bogata w źródła kolagenu i składniki sprzyjające jego syntezie (m.in. witaminę C) oraz suplementy diety, które mają go w składzie.
  • Składniki mineralne – jeśli masz problemy ze stawami, pomocne może okazać się wdrożenie preparatów z manganem oraz miedzią. Są to pierwiastki wspierające pracę kości i stawów. Ponadto zaliczane są do antyoksydantów, a więc chronią układ kostny przed wolnymi rodnikami. Oprócz suplementów diety na stawy źródłem manganu i miedzi jest żywność m.in. brązowy ryż, orzechy (włoskie, arachidowe, laskowe), a także nasiona roślin strączkowych. 
  • Ekstrakty roślinne (np. z dzikiej róży, żywicy kadzidłowca, kurkumy) – działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, dzięki czemu zmniejszają dolegliwości bólowe.

Najlepiej, jeśli znajdziesz preparat, który zawiera kilka składników o pozytywnym wpływie na stawy (przykładem jest suplement diety ViviLife – https://arkazdrowia.pl/produkt/vivilife-na-stawy-60-kapsulek/). Tego typu produkt wykazuje kompleksowe działanie, dzięki czemu możliwe jest szybsze złagodzenie uporczywych dolegliwości.